„Децата носят изкуството в себе си, но не го знаят. Точно тук е ролята на добрия педагог, да ги насърчи правилно, за да развият дарбата си. Много от децата имат разностранни таланти. Трябва да им се позволи да опитат от всичко, за да преценят къде им е силата. Някои деца, които свирят на някакъв инструмент, имат талант и на изпълнители, деца, които се занимават със сценично изкуство, могат и да рисуват и т.н., примерите са много“, каза за вестник „Черно море“ професор Росица Йорданова, която за поредна година беше председател на журито на фестивала „Приказка за теб“.
За 16-а поредна година деца и юноши от Варна и страната се включиха във фестивала „Приказка за теб“. През тази година на конкурсните сцени излязоха повече от 150 деца от 5 до 18 години, които се представиха по групи или индивидуално. Малчуганите демонстрираха таланта си в сферата на театъра, музиката и танца. В състезателната програма се включиха както деца, които се занимават специализирано с изкуство в Общинския детски комплекс или са ученици в НУИ „Добри Христов“, така и самодейци от школи към различни читалища. „Ние не ги отделяме в различни категории, те се състезават равнопоставено, не искаме да поставяме граници, не е това ролята на изкуството. Разбира се, имаме предвид при оценката кои деца се занимават професионално с изкуство и кои са самодейци и изискванията ни към първите са по-завишени, но често се случва така, че самодейците се представят не по зле на сцената, а понякога и по-добре“, каза още проф. Йорданова. Тя смята, че е много важна работата с децата върху сценичната реч, това да усетят всяка дума и внушението, което носи.
Според нея най-ценното във фестивала е, че всяка година се среща с различни съдби, върху които изкуството повлиява и дори ги променя. Понякога се включват трупи от домове за деца, лишени от родителски грижи, понякога има представители на малцинствените групи или деца със специални потребности, незрящи или на инвалидни колички. „Често изкуството изправя неправдите там, където детето е ощетено от живота или от съдбата“, подчерта Росица Йорданова.
Проявата се организира от Народно читалище „Възрождение – 1870“ и сдружение “Варненски детско-юношески театрален фестивал „Приказка за теб“, с подкрепата на община Варна и дирекция „Образование и младежки дейности“.
Награди бяха връчени в различните сфери на изкуството, жанрове и възрастови групи. Свой приз по традиция излъчи и запазената марка на фестивала – детското жури. Интересно хрумване на организаторите е и отличието за най-добра подкрепа от публиката, тъй като децата по трибуните са много емоционални и помагат на своите приятелчета на сцената. „Ние отличаваме най-активните и те са много приятно изненадани – уж не са под прожекторите, а награда има и за тях“, сподели председателят на журито.
Няколко са специалните награди на фестивала. Най-голямата от тях е „Жар птица“, каквото е и логото на „Приказка за теб“. Голямата награда се връчва само за представяне, което може да се определи като истинско явление в изкуството. Когато такава внушителна изява на сцената на фестивала липсва, наградата не се присъжда. Още два са специалните призове на „Приказка за теб“ – единият е на името на покойната вече Снежина Панова, която бе дългогодишен председател на журито, а другият е сребърна гривна, на която е гравирано името на Катя Папазова. Интересен проект са замислили организаторите през следващата година, когато „Приказка за теб“ става на 17 години. „Ще поканим художествени ръководители да разкажат какво се е случило след 16 години с децата, които са участвали в първото издание на фестивала. По този начин ние ще покажем на обществото, че парите, които се влагат в детското творчество, не са изгубени, напротив, те се възвръщат многократно. Дори да не се занимават професионално с това, най-важното е, че децата са облъчени от изкуството, те имат вкус за него, имат и развито въображение. Театърът учи още на освобождаване от комплексите, но и дисциплинира. Най-важното е, че той е колективно творчество и децата разбират, че без подкрепата на приятели няма да успеят. Някои от тях откриват у себе си качествата на лидер и привличат околните“, разказа още Росица Йорданова.
ПОЛИНА ПЕТРОВА