Варна 22°
fallback
Култура
11:08 | 4 юли 2016
Обновен: 12:12 | 3 октомври 2024

Ученик на легендарния Караян дирижира във Варна Румънския национален симфоничен оркестър

Концертът е днес в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център от 19 ч.

По материала работи: Златина Добрева

Зрелостта и значимостта на един музикален фестивал се определя от присъствието на крупни вокално-инструментални и музикално-сценични състави и те представляват гръбнака, „тежката артилерия“ на събитието. В този смисъл Международният музикален фестивал „Варненско лято 2016“, който вече е на прага на своето първо столетие, е сред най-уважаваните форуми у нас.

 

Искрящ брилянт в 90-годишната музикална корона на фестивала е гастролът на един от най-забележителните европейски оркестри – Румънският национален симфоничен оркестър, воден от своя знаменит диригент, маестро Кристиян Мандял. Концертът на гостите от северната ни съседка е включен в основната програма „Симфонична и камерна музика“ на 4 юли от 19 ч. в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. Солист е виолончелистът Стефан Казаку.

 

Стилна програма, съставена от най-доброто в европейската музикална класика, ще зарадва почитателите на първокласното изкуство: Сергей Прокофиев – Симфония № 1 "Класическа", Пьотр Илич Чайковски – „Вариации "Рококо", и Феликс Менделсон – Симфония № 4 "Италианска".

 

От основаването през 2008 г. до днес под ръководството на Кристиян Мандял, който е административен и артистичен директор, Националният симфоничен оркестър на Румъния за рекордно кратко време се превръща в нещо повече от обикновен ансамбъл – той обединява най-талантливите музиканти, които искат да създават на основата на ясно установени критерии за иновативност и изящество съвършено музикално изкуство и да бъдат духовни посланици на дълголетните музикални традиции на своята страна по света. Признат за най-добрия оркестър на Румъния през последните години, съставът се утвърждава успешно и на международната сцена и получава признанието на музикалните критици като един от най-реномираните оркестри в света.

 

В основата на състава е Румънският младежки оркестър, а инициатор за създаването на новата формация е виолончелистът Марин Казаку, подкрепен от Фондация „Приятели на музиката – Серафим Антропов”. Така талантливите млади музиканти продължават своята артистична кариера в Румънския национален симфоничен оркестър, суперлативите за който не секват – първокласен оркестър, блестящи концерти в румънския „Атенеум“, на сцената на Международния фестивал „Джордже Енеску” и на такива световни сцени, като l’Auditorium Parco della Musica в Рим, фестивала Равело, „Концертхаус“ в Берлин и др.

 

Кристиан Мандял /1946 г./, талантливият и амбициозен ученик на Херберт фон Караян в Берлин и Серджиу Челибидаке в Мюнхен, днес е признат за един от най-значимите диригенти на нашето време. Неуморим и всеотдаен, той работи без прекъсване вече четири десетилетия. Под неговото ръководство филхармонията на Букурещ изживява своя най-голям възход и излиза на международната сцена, превръща се в знакова институция в културната история на Румъния. Ръководи успешно Северноизраелския оркестър на Хайфа, Баския национален оркестър на Сан Себастиан в Испания, симфоничните оркестри на Болцано и Тренто в Италия, филхармониите на Белград и Копенхаген. През 2005-а е първият диригент, който получава титлата главен гост диригент в 150-годишната история на оркестъра „Хале“ в Манчестър. Дирижира водещи световни оркестри, сред които Лондонският симфоничен оркестър, Лондонската кралска филхармония, Кралската филхармония на Ливърпул, Мюнхенската филхармония, „Щатскапеле“ в Дрезден, „Щатскапеле“ в Берлин, Виенският оперен оркестър, Берлинският оперен оркестър, Чешката филхармония, Пражкият симфоничен оркестър, Оркестърът на Санта Чечилия в Рим, Националният симфоничен оркестър на RAI в Торино, Симфоничният оркестър на Барселона, Гьотеборгският симфоничен оркестър, филхармониите на Токио, Сао Паоло, Хелзинки, Монте Карло, Москва, Варшава, София, Загреб. Участва във фестивали в почти цяла Европа, в Америка, Азия. Работи активно и със световни артисти от от най-висока класа – цигуларите Максим Венгеров, Франк Петер Цимерман, Шломо Минц, пианистите Кристиан Цимерман, Иво Погорелич, виолончелистът Мсислав Ростропович. Стотици турнета, обширен репертоар като с предимство е музиката на XIX и XX век, 60 премиери на творби от румънски и чуждестранни композитори, включително и лично посветени на него произведения, неуморим популяризатор на творчеството на класика на Румъния Джордже Енеску, номиниран, награждаван многократно – всичко това е свързано с Кристиан Мандял. Сред 25-те компактдиска с повече от 50 заглавия са и 16 албума със записи на Филхармония „Джордже Енеску”, в това число пълната колекция от симфонични творби на Йоханес Брамс в 9 албума, издадени в Германия и САЩ през 1996 г. по повод 100-годишнината от смъртта на композитора, и пълната колекция от симфонични творби на Джордже Енеску в 7 албума. Неговият запис на Девета симфония от Антон Брукнер с „Хале оркестър“ е обявен за най-добрия запис на музика от Брукнер, правен някога от британски оркестър. През всички тези активни творчески години Кристиан Мандял се ангажира и с обучение и насърчаване на младите музиканти. Води майсторски класове в университетите в Блумингтън и Рутгерс в САЩ, Кралската северна музикална академия в Манчестър, в Музикалния колеж в Токио.

Автор на статията:
Златина Добрева
0 коментара
fallback
fallback