От 16-ти до 18-ти октомври зала „Конгресна“ на Двореца на културата и спорта във Варна е домакин на 20-то юбилейно издание на фестивала „Листопад на спомените“. 2000 са участниците през тази година. Две ще са чуждестранните групи, които ще гостуват с творчеството си във Варна – от Зайчар, Сърбия и от Украйна. По традиция ще бъде присъдена една голяма награда – златен приз за най-добре представилия се участник на фестивала. Ще бъдат връчени и 5 приза за най-добрите участници в различните жанрове. Предвидени са и 20 малки приза, които ще бъдат разпределени между останалите подгласници, от тях ще получат и чуждестранните представители. В първите два дни са предвидени по три концерта от конкурсната програма – с начален час 9, 13 и 16.30 часа. Последният концерт е в началото на третия фестивален ден. Следобедната програма на 18 октомври е посветена на представянето на книжката „Листопад на спомените“, събрала произведения на творци от цялата страна. „Книжката расте от година на година и за юбилейното 20-то издание на фестивала тя ще е от 100 страници“ – обяви Димо Димов – председател на областния съвет на Съюз на пенсионерите 2004 - Варна.
Димо Димов - председател на областния съвет на Съюз на пенсионерите 2004 - Варна
Входът е свободен за зрителите на всички конкурсни прояви и на галаконцерта.
„Фестивалът „Листопад на спомените“ е емблема на съюз на пенсионерите Варна 2004, тъй като той е учреден в годината на създаване на организацията на хората от третата възраст. Началото му се свързва с две ентусиазирани жени Таня Николова и Маруся Тодорова. Те са подпомогнати от Катя Димова, която по това време е началник отдел „Култура“ в ДКС. Тя научи пенсионерите как се организира подобна проява. Тя е и кръсница на фестивала, по нейна идея е и мотото на проявата – „От миналото, в настоящето, за бъдещето““, разказа председателят на общинския съвет на Съюз на пенсионерите 2004 - Варна Мими Николова.
Мими Николова - председател на общинския съвет на Съюз на пенсионерите 2004 - Варна
Химн на фестивала „Листопад на спомените“ е „Хубава си моя горо“. През годините проявата си спечелва заслужено славата на олимпиада на хората от третата възраст. В началото фестивалът е градски, общински и областен, за да стане постепенно национален и международен.
През тази година ще се изявят самодейци в жанровете автентичен и обработен фолклор, стари градски, туристически и патриотични песни, поетични изпълнения и актьорски превъплъщения. Освен състави, ще видим и солови изпълнители. В юбилейното 20-то издание няма да има представители в категорията народни обичаи. Най-много творци по традиция се изявяват в сферата на фолклора и старите градски песни. „Хубаво е, че бабите идват на фестивала заедно със своите внуци, държат ги за ръчичка, пеят заедно с тях, обличат ги в пъстрите национални носии. По този начин даваме възможност да се съхрани културата на българския народ – не бива да се забравят старите песни, не бива да се забравят старите обичаи. Те трябва да се предават от поколение на поколение, за да я има българската култура. Не можем да създаваме нова култура, ако не се облегнем на това, което са правили нашите предци“ – убеден е Димо Димов.
„Това, което отличава нашия фестивал от всички други прояви в страната е фактът, че той обединява всички форми на художествена самодейност“ – подчерта председателят на фондация „Листопад на спомените“ Георги Ковачев.
Георги Ковачев - председател на фондация „Листопад на спомените“
„Фестивалът трябва да го има за радост на възрастните хора от цялата страна, а и на българите зад граница. По този начин те се разтоварват и преживяват отново своята младост. Чрез своята художествена самодейност хората от третата възраст показват, че все още са полезни на обществото“ – обобщи Мими Николова.
Най-възрастният участник във фестивала до момента е на 87 години. Всяка година проявата определя своя доайен.
Полина Петрова
Снимки Пламен Гутинов
Коментари