Варна °
fallback
Култура
18:30 | 21 юли 2015
Обновен: 15:44 | 23 април 2025

Доказват, че най-старата градска цивилизация е в Европа

Към момента се смята, че най-старата градска култура е в Мала Азия

По материала работи: Слав Велев

В изложбата, която гостува във Варненския археологически музей от 20 юли до 31 август, могат да се видят детайли от цивилизация на 6000 години. Текат проучвания, чиято цел е да се докаже, че в украинското селище Небеливка изследователите са открили най-старата градска култура. Ако учените успеят да защитят своята теза, това ще промени из основи вижданията, тъй като до момента се смята, че най-старата градска култура е в Мала Азия, а може да се окаже, че е в Европа. Част от екипа е българката д-р Бисерка Гайдарска, която работи в университета в Дъръм, Великобритания.

 

Освен на идеята за сложния устройствен тип археолозите се основават и на факта, че размерът на обекта е прекалено голям, за да се смята, че е култура от селски тип. Те откриват в различни части основите на по-мащабни къщи, което говори за йерархия в обществото. Никъде не са намерени човешки кости, което дава право на учените да предполагат, че мъртвите са били кремирани, сигурно е, че не са били погребвани. Те дори стигат по-далеч в предположенията си, като смятат, че става въпрос и за кремация на къщи, тъй като 2/3 от намерените обекти са били опожарени. За да успеят да датират с максимална точност времето, в което обектът е бил населяван, учените се опитват да открият артефакти, които са с кратък цикъл на живот, като например житно зърно или кости на животни, отглеждани за прехрана, за които е ясно, че са произвеждани и консумирани в сравнително кратък период – около година-две. Изследването на техните останки би дало по-точна представа за времето, в което селището в Украйна е било населявано. 

 

Подробният геофизичен план на цялото селище Небеливка е завършен през 2013 година. Той показва, че вътрешното пространство на селището е организирано по доста сложен начин. Регистрирани са 1370 жилища и 22 обществени сгради. Селището е било оградено с плитък ров. В центъра му има празна площ, където най-вероятно са били отглеждани домашните животни. Предполага се, че между жилищата е имало и обработваеми градини. 

 

Най-голямата сграда в Небеливка е разкопана през 2012 година. Между предметите, открити в нея, е и сервиз с 22 миниатюрни съдчета. С помощта на математическо моделиране е изчислено, че мегаселището в Небеливка най-вероятно е обитавано в продължение на 170 години – от 3970 г. пр.Хр. до 3800 г. пр. Хр.

 

ПОЛИНА ПЕТРОВА

 

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback