Първият български фестивал и един от традиционните в Европа – Международният музикален фестивал „Варненско лято“, започва на 20 юни с тържествен концерт в Зала 1 на Фестивалния и конгресен център. Началото е в 20 часа. За официалното откриване на сцената пред родна публика ще излязат двама българи със световна кариера – диригентът Йордан Камджалов и цигуларят Симеон Симеонов. С варненските симфоници те ще представят две от най-забележителните произведения на Панчо Владигеров - рапсодия „Вардар“ и Концерта за цигулка и оркестър № 1. Българска рапсодия „Вардар“ звучи на Първите летни народни музикални тържества през 1926 г. в изпълнение на самия Панчо Владигеров. Днес, 89 години по-късно, „Вардар“ е музикалната емблема на фестивала. Освен това ще чуем и емблематичната Шеста симфония - „Патетична“, на Пьотр Илич Чайковски, определяна като неговата „лебедова песен“.
Зам-кметът на община Варна Пламена Маринова определи фестивала като една от емблемите на града ни. Тя подчерта, че в контекста на подготовката за 2017-та, когато Варна ще е Европейска младежка столица, "Варненско лято" трябва да търси връзка с младата публика.
Организаторите на фестивала споделиха, че вече е започнала подготовката за догодишното издание, което ще е юбилейно. Като знаков момент в музикалната история на България определиха те 90-годишнината на "Варненско лято", която ще честваме през 2016-та.
Организаторският екип на фестивала, който включва музиковеда Пламена Цонева и експерта Руми Петрова, очерта концептуалната рамка на фестивалните модули и основните акценти в него. "Програмата тази година е изключително разнообразна и насочена към различни видове публика - както към ценителите на класическата музика, така и към почитателите на джаз, фадо и госпъл" - подчертаха те. Акцентите в модула „Симфонична и камерна музика, опера и балет“ (20 юни - 3 юли), са откриването на фестивала, гастролите на камерния ансамбъл „Софийски солисти“ (22 юни), Софийската филхармония (28 юни), Русенската филхармония (30 юни), „Московски виртуози“ (3 юли), галаконцертът с френска музика (21 юни), галаконцертът на звездите на италианското белканто (29 юни), балетно-театралният спектакъл „Спящата красавица“ от Пьотр Илич Чайковски (2 юли), съвременната камерна опера „Процесът „Мерилин Монро“ от Роланд Баумгартнер (1 юли).
Пламен Джуров, Мартин Пантелеев, Людмил Ангелов, Светлин Русев, Найден Тодоров, Евгени Божанов, Лия Петрова, Марио Хосен са част от пристигащите във Варна звездни имена на България, които музикалният свят познава, уважава и горещо аплодира.
Двама изключителни български творци ще водят майсторските класове в Международната лятна академия тази година (4 - 11 юли) – цигуларят проф. Минчо Минчев и оперната прима Анна Томова – Синтова. И двамата са сред най-ярките и респектиращи имена в българската култура. Всеки, който иска да усети вълшебството на техния талант, може да го направи на творческите срещи с тях. На 7 юли в концертно студио на Радио Варна е творческата среща с проф. Минчо Минчев, на 13 юли отново там е срещата с Анна Томова – Синтова. В програмата на Международната лятна академия са включени иконцерти на участниците в майсторските класове, както и изяви на млади и талантливи българи и камерни състави. Но безспорен фаворит сред тях е пианистът Евгени Божанов, един от младите ни артисти, за които специалистите по света говорят с респект.
Концертите на ансамбъл „Симфониета“ и маестро Милко Коларов (12 юли), на известната пианистка Румяна Атанасова (13 юли), клавирното дуо „Карееви“ - Атанас Кареев, потомствен музикант, и съпругата му Анете Кареев (16 юли), на фестивалния оркестър „Варненско лято“ (19 юли) и други ще поставят ярки щрихи в цикъла „Музикална лаборатория“ (12 – 19 юли) и ще обогатят палитрата на тазгодишния Международен музикален фестивал „Варненско лято“.
Присъствието на ансамбли за старинна музика, в които изпълнителите свирят с инструменти от епохата и са облечени в старинни костюми, е запазена марка на „музикалното лято“ в морската столица на България. И подобни изяви са особено атрактивни за публиката. Затова с интерес се очакват тази година гастролите на съставите, които ще изпълняват музика от Барока и Ренесанса. Това е ансамбъл „Les Ambassadeurs” - в състава му са музиканти от България, Финландия и Франция (20 юли), ансамбъл “Льо тандр амур” от Испания (21 юли), който ще представи произведения от фамилия Бах, и ансамбъл “Маркиз” от Унгария (22 юли), който ще разкрие „тайния език на ветрилата“.
Малко по-различни преживявания ще предложат събитията, включени в цикъла „Кросовър – на границата на класиката“ (24 – 27 юли). Участниците ще очертаят граничните територии между класиката и новото ни време, а докато го правят, в залата няма да останат равнодушни зрители. Защото на сцената ще излязат звездите Йълдъз Ибрахимова, Теодосий Спасов и Христо Йоцов заедно с Варненския камерен оркестър (25 юли) и ще представят световната премиера на Концерт за комплект барабани и симфоничен оркестър на Христо Йоцов. А стартът на цикъла ще даде ден преди това „Госпъл проект“, дело на младия и даровит пианист, композитор и диригент Страцимир Павлов (24 юли). Фадо примата Кристина Бранко от Португалия ще е главното действащо лице в представянето на последния й албум „Идеалист“ (26 юли). Премиерата на „Between the Worlds“ - проект на JP3 – Живко Петров и „Арена квартет“ (27 юли), ще постави финалните акорди на тази уникална и случваща се за първи път поредица на „Варненско лято“.
Коментари