Няма нищо по-хубаво от традицията, особено когато става дума за култура. Още повече във времето, в което живеем – преходно, трудно, осеяно с много подводни камъни, със смяна на ценностната система, с плашеща духовна инфлация. В такива мигове, които понякога продължават години, че и десетилетия – имаме си го родния пример, мисията на хората на духа е неподозирано величава. Културата е духът на нацията, а духът е онзи, който ни прави човеци и ни опазва от Грозното, Злото, Ниското. Да, традициите в културата се създават трудно. Особено тогава, когато обществото се колебае и се лута в лабиринта на обществено-политическите промени. Но, от друга страна, България има вековна, величествена култура. Славянска култура, която заема достойно място в съкровищницата на славянския свят. Затова някак естествено, от само себе си, една културна проява във Варна се вписва в дните около светлия празник 24 май, Деня на славянската писменост и култура.
Деветото си издание стартира утре фестивалът „Славянска прегръдка“. Започнал през 2007 г. в морската столица, този културен форум трупа опит и знания през годините и днес е популярен в цяла Европа. Организатор е Славянската литературна и артистична академия, а идеята е на потесата Елка Няголова. Проявата се реализира с подкрепата на община Варна. В дните от утре до 25 май Варна става сцена на славянската култура. Програмата е богата на събития – рецитали, премиери на книги, изложби, дискусии, музикални изпълнения, творчески портрети. Участниците във фестивала ще се включат и в празничната литургия по случай 24 май.
Очаква се във форума да се включат повече от 50 творци от Армения, Великобритания, Беларус, Башкирия, Босна и Херцеговина, Литва, Латвия, Македония, Молдова, Полша, Русия, Румъния, Словакия, Словения, Сърбия, Украйна, Хърватия, Черна гора и Чехия.
Сред гостите са утвърдени имена в славянската литуратура и култура като Бечир Вукович от Черна гора, Гурген Баренц от Армения, Наталия Воробьова – Хржич, Надежда Мирошниченко, Людмила Снитенко от Русия, Олена Марченко и Тетяна Дзюба от Украйна, Енерика Бияч от Хърватия, Зоран Радисавлевич и Ристо Василевски от Сърбия, Анна Турасонова от Литва, Анна Гросул от Молдова, Теодор Крижка от Словакия, Татяна Житкова от Латвия, Бронислава Волкова от Чехия, Любица Райкич от Румъния и др.
Фестивалът започва утре с кръгла маса на тема: „Поезията и изкуството, които сближават, а не разделят човеците“. Дискусията е от 15,30 ч. в зала „Варна“ на общината. Пак в общината, но в зала „Пленарна“ от 18 ч. е тържественото откриване на фестивала.
Юлиян Атанасов
Коментари