С пет ударни изложби стартира вчера международният фотографски салон „Варна фото фест 2015“. Неговото 12-о издание ще продължи до 25 юли и ще приключи по традиция с открита експозиция в Морската градина. Форумът бе открит официално снощи.
„В програмата тази година са включени повече от 40 събития – изложби, конкурси, мултимедийни презентации, пленер, семинари, прожекции, школи, мастър класове, като само изложбите са 20. Със свои творби ще участват автори от Германия, Италия, Ирландия, Люксембург, Франция, Чехия, Словакия, Норвегия, Аржентина и България“, каза на пресконференция в Градската художествена галерия Иван Германов, изпълнителен директор на „Варна фото фест 2015“. По време на фестивала гражданите и гостите на морската столица ще се докоснат до високото майсторство във фотографското изкуство, ще се запознаят с различни форми и течения в съвременната фотография.
Първите 5 изложби вече са подредени и могат да се видят в Градската художествена галерия. Красотата на родната природа представя в сбирката си „Мистика и красота. Моята България“ Албена Маркова. „БГ дивата природа“ е сборната експозиция на Богдан Боев, Сергей Панайотов, Веселин Граматиков, Христо Пешев, Николай Стайков, Радослав Цветков и Светослав Цветанов. „Войната на изток“ е изложбата на Георги Кожухаров, а от Словакия с проекта си „Движение“ се представя Мартин Врабко. „БГ прес фото 2014“ участва в Салона с репортажна фотография.
Освен в Градската художествена галерия събитията от „Варна фото фест 2015“ ще се случват в галерия „Графит“, в артсалона на Радио Варна, както и на определени места в кварталите на морската столица. Юлиян Атанасов