Варна 24°
fallback
Култура
17:29 | 7 април 2019
Обновен: 15:35 | 25 септември 2024

Актьорът Морган Фрийман превърна ранчото си в убежище за пчели

Единствената му цел е да спаси малките насекоми

По материала работи: Юлиян Атанасов

Морган Фрийман, актьор, режисьор и филантроп, получи най- новото си признание: пчелар. 81-годишната звезда реши да превърне ранчото си в Мисисипи с площ от 124 акра в убежище за пчели.

„Пчеларството е моето хоби“…

Дейността на Фрийман в пчеларството започва още през 2014 г., когато той обяви новото си хоби пред  Джими Фалън по време на The Tonight Show. В шоуто той обясни за опита си в отглеждането на медоносните насекоми и необходимостта от запазването и спасяването им в името на здравословната среда.Големият актьор разказа в интервюто си за мотивацията да започне да се занимава с пчеларство. „Налице са съгласувани усилия за връщане на пчелите на планетата. Ние не осъзнаваме, че те са основата на растежа на планетата, растителността …“

 

Фрийман е внесъл 26 кошера от Арканзас в ранчото си в Мисисипи. Там пчеларят Морган върши обичайните дейности в отглеждането на полезните насекоми: хранене на пчелите, осигуряване на необходимото количество захар и вода,  засаждането на медоносни растения, като магнолия, лавандула, детелина и др.Фрийман заяви, че никога досега не е слагал нито пчелен костюм, нито пчелна шапка и все още не е  ужилван от пчела. Той също така сподели, че  няма намерение да събира мед или да разрушава кошерите. Единствената му цел е да спаси малките насекоми, за да се запази здравословната среда за човечеството.Спадът на пчелните семейства може да доведе до редица екологични и селскостопански проблеми, тъй като пчелите играят ролята на ключов опрашител за растенията.

 

От Forbes напомниха, че миналата есен администрацията на Тръмп отмени забраните за употреба на пестициди, които убиват пчелите. Забраната е предотвратила употребата на неоникотиноидни пестициди, които са свързани с намаляването на популациите на дивите пчели по света. Комбинацията от тези пестициди и устойчиви на насекоми ГМО култури е довела до увеличаване на смъртните случаи на пчелни семейства. Макар че няма доказателства, че пчелите ще изчезнат в скоро време, спадът на популациите от пчели ще продължи да оказва влияние върху дивата растителност и земеделските култури по света, сочат изследвания.

agrozona.bg

Четете още: Синьото или червеното хапче или „Матрицата“ на 20 години

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback