IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Култура
16:17 | 23 юни 2017
Обновен: 14:56 | 29 септември 2024

Задават се 3 месеца, изпълнени догоре с висша форма музика във Варна

91-то издание на ММФ "Варненско лято" подава заявка за елитни концерти и спектакли

По материала работи: Юлиян Атанасов
Задават се 3 месеца, изпълнени догоре с висша форма музика във Варна

„Устойчивостта на един фестивал е много важна, затова се мисли с перспектива, стратегия и предвидливо“ – каза на среща с журналисти във Варна Людмил Ангелов – артистичен  съветник на Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2017. Предстои неговото 91-во издание и тази година то отново подава заявка за 3 музикални летни месеца, изпълнени догоре с мелодия, ритъм и висша форма професионализъм. От 25 юни до 21 септември в морската столица ще музицират български и световни изпълнители, като част от Международния музикален фестивал "Варненско лято“. Сред известните имена публиката ще види Минчо Минчев, Емил Табаков, Людмил Ангелов, Георги Черкин, Светлин Русев, Ксавие Филипс, Лана Тротовшек. Гастролиращите оркестри и ансамбли са Камерна филхармония Веберн – Виена, Софийска филхармония, Русенска филхармония, Камерен ансамбъл „Софийски солисти", Младежки оркестър и хор на Уитгифт Скул – Лондон, филхармония „Пионер", хор „Космически гласове".

 

Музика от седем века ще звучи в концертните зали - с произведения, създадени от XV до XXI век.

 

Наложил се през годините като един от най-престижните форуми на българската музика, фестивалът ще включи премиери на творби от Емил Табаков, Анатолий Вапиров и други български композитори. Сред гостуващите изпълнители ще бъдат водещи музиканти от Австрия, България, Великобритания, Германия, Испания, Италия, Кипър, Русия, Словения, Турция, Унгария, Франция, Канада, Япония, Корея, Хонг Конг и др. Богатата многожанрова програма на Варненско лято е структурирана в шест модула - Основна програма – симфонична и камерна музика, Международна лятна академия, Музикална лаборатория „Варненско лято", На границата с класиката, Опера в Летния театър, Старинна и барокова музика.

 

Oсновната програма от 25 юни до 7 юли - ударното начало на фестивала - включва 13 впечатляващи събития - симфонични концерти, камерна музика и рецитали. Симфоничните програми са на три водещи български оркестъра - Варненската, Русенската и Софийската филхармонии, със специалното участие на Камерна филхармония Веберн от Виена. Фестивала откриват домакините от Варненската филхармония с диригент Емил Табаков и солисти Минчо Минчев, Евгени Божанов и Янг Чанг Чо. Тройният концерт на Бетовен, заедно с Рапсодия Вардар на Владигеров и Пет български танца на Табаков са сред ярките акценти на фестивалната програма.

 

За първи път ще бъдат изпълнени заедно, в общ цикъл 5-те танца, композирани от Емил Табаков, който сам ще бъде диригент на собствените си произведения.

 

Други акценти са тематично издържаната Брамсова програма на Софийската филхармония със солисти Светлин Русев и Ксавие Филипс и гостуването на младия цигулков виртуоз Емануел Текнаворян с Камерна филхармония Веберн. Русенската филхармония с диригент Георги Димитров ще отбележи 70-годишнината на Анатолий Вапиров с негова авторска музика. „Софийски солисти" с диригент Пламен Джуров и солист Георги Черкин идват с програма от произведения на Шуберт и Чайковски. Ансамбъл „Симфониета" - Варна ще излезе на сцената заедно с изявени варненски хорове и солисти. Изтънчените камерни концерти в Градската художествена галерия, толкова ценени от публиката, ще зарадват меломаните със съвместни проекти на едни от най-популярните в Европа български изпълнители и техни уважавани колеги от чужбина: Людмил Ангелов ще има концерт с Лана Тротовшек, а Светлин Русев - с Ксавие Филипс и Елена Розанова. Познавачите очакват с интерес и първото гостуване в България на един чест гост на големите фестивали в Залцбург, Виена, Берлин и Варшава - Струнен квартет „Артис" от Виена.

 

Международната лятна академия от 1 до 14 юли – наследник на първите майсторски класове по музика в България, започнати от проф. Ифра Нийман още през 1978 г., приобщава все повече млади таланти към голямото изкуство и им дава сцена за концертна изява. Бъдещите звезди с много ентусиазъм се включват и в конкурса „Цигулките на проф. Минчев", за да заслужат честта да свирят цяла година на майсторски инструмент от фонда на именития цигулар. Тази година Международната лятна академия включва два майсторски класа - по цигулка с Минчо Минчев и по оперно пеене с Емил Иванов. В седмицата от 8 до 14 юли концертният афиш предлага рецитали на изявени артисти: Лия Петрова - цигулка, Гарет Любе - виола, Марчело Низинман - бандонеон, Квартет „Ет Арсис", както и рецитал на лауреати на тазгодишния конкурс „Панчо Владигеров".

 

Модулът „Музикална лаборатория Варненско лято" от 16 до 26 юли представя шест концерта на музиканти, които живеят и работят по целия свят, но са тръгнали от Варна и от Варненското музикално училище. Специално за фестивала свои проекти са подготвили Иво Станков с Младежкия оркестър и хор на Уитгифт Скул Лондон, Алисия Рафаелян и Кристиан Рьолингер, Атанас Кръстев и Квартет „Добри Христов" с проекта „Шубертиада", Концертно дуо Росен Идеалов и Георгита Бояджиева, а операта „Орфей и Евридика" на Глук е съвместен проект на музиканти от Варна и Кипър. Акцент в този модул е изключително успешният проект „Прелюдии" на Веско Станев, който вече изправи на крака публиката в най-престижните концертни зали на Европа. Ефектен е завършекът на този модул - концертът на Филхармония „Пионер" в Летния театър с участието на Варненския флотски оркестър, с изпълнението на грандиозната увертюра „1812" от Чайковски.

 

„Опера в Летния театър" от 29 юни до 9 август включва премиерни спектакли на опера, мюзикъл и балет от програмата на Театрално-музикален продуцентски център Варна. Летния оперен сезон под звездите отбелязва 70-годишнината на Варненската опера. Със специално внимание към младежката аудитория е мюзикълът „Тримата мускетари" от М. Дунаевски на 29 юни. В балета „Дон Кихот" на 14 юли, постановка на Сергей Бобров, ще танцуват лауреатите на последния Международен балетен конкурс във Варна Елена Свинко и Дмитрий Дячков. Оперните премиерни спектакли са „Лучия ди Ламермур" от Доницети на 4 юли, „Атила" от Верди на 7 юли и „Манон Леско" от Пучини на 9 август.„Лучия ди Ламермур" ще дирижира маестра Николета Конти от Болоня. Сред гостуващите гласове са италианската белкантова певица Валерия Сепе в ролята на Манон и солистът на Истанбулската опера Ефе Кислали в ролята на Де Грийо. На 2 август на основна сцена във Варненската опера ще видим и балета „Зле опазеното момиче" от Хертел.

 

Модулът „На границата с класиката" от 10 до 12 август разтваря класическите рамки на фестивала към териториите на джаз, поп и етно музиката и привлича силно младата фестивална публика. Три концерта в Археологическия музей ще изкушат почитателите на кросоувъра - проектът „Time after time" с Мира Кацарова, джаз трио и Варненския камерен оркестър, Константин Костов трио с импровизации върху класически и български теми, и хор „Космическите гласове" с диригент Ваня Монева.

 

Финалът на фестивала ще дойде с модула „Старинна и барокова музика" от 17 до 21 септември. Един от най-любимите модули на публиката вече се открои като самостоятелно събитие със своя сцена - Аулата на Икономическия университет - Варна. Тази година във „Варненско лято" се завръщат с нови проекти едни от най-аплодираните през годините барокови ансамбли, гостували на фестивала: Ансамбъл „Маркиз" от Унгария с програмата „Нюанси на любовта в старинната музика", Зефира Вълова и Алексей Илисавский ще представят „Хендел в Лондон", а Бароков ансамбъл „Льо тандр амур" от Испания ще покаже нова сценична реализация на комичната опера „Слугинята господарка" от Перголези.

 

Билети за концертите могат да се закупят на касите на Фестивалния и конгресен център, и онлайн. За „Опера в Летния театър" - на касите на Летен театър, Опера Варна. Продажба на билети в деня на събитията - на място преди събитието. ММФ „Варненско лято" 2017 се организира от Община Варна в партньорство с Министерството на културата и НУИ „Добри Христов" и със съдействието на Градска художествена галерия "Борис Георгиев", Унгарския културен институт, Посолството на Испания и Институт "Сервантес".

Ели Маринова

Снимки Пламен Гутинов

Четете още: Владимир Маринов: Публиката ми помогна да намеря себе си

Коментари

Новини Варна