Варна °
fallback
Култура
16:30 | 6 август 2015
Обновен: 03:47 | 24 април 2025

В галерия „Графит“ световни топтворци анимират реалността

Проектът гостува във Варна след небивал фурор в Ню Йорк

По материала работи: Златина Добрева

В галерия „Графит“ - Световни топтворци анимират реалността

Проектът гостува във Варна след небивал фурор в Ню Йорк

 

Оригинална изложба, предизвикала фурор в Ню Йорк, отваря официално врати утре във варненската галерия „Графит“. До 28 август почитателите на изкуството ще могат да видят нещо наистина много интересно. Става дума за арт, който говори с езика на най-модерните технологии, език, който обема днес голяма част от времето на младото поколение. Сбирката под надслов „Ретрограден Меркурий – анимирани реалности“ съдържа 8 видеа на световнопризнати артисти от САЩ, Германия, Люксембург, Чехия и Белгия. С две творби е представен Клиф Евънс от САЩ, другите автори са Браян Алфред  и Карина Агилера Свирски (САЩ), Ейлин Боуви (Люксембург) и Джон Гилис (Белгия), Е-Тийм (Франциска Лампрехт и Хаджо Модерегер - Германия), Ян Налевка (Чехия) и Скот Гелбер (САЩ).

 

„Проблемите, засегнати във видеата, са от световен мащаб – става дума за имиграцията, за недостига на храна, за икономическата криза, за глобализацията, за матрицата. До голяма степен повечето от работите се оказват пророчески, т.е. те представяват събития, които са се случили след създаването на творбите“, разкрива Уйлям Хийт от САЩ, удин от кураторите на изложбата заедно с хърватката Желка Химбеле.

 

„Заглавието на изложбата е свързано със специфичната оптична илюзия, наречена “Ретрограден Меркурий”. Три или четири пъти годишно, гледана от Земята, планетата Меркурий изглежда да се движи назад в своята орбита. В популярната астрология Ретроградният Меркурий маркира интензивни периоди от време, в които нещата се объркват, сигнализирайки за необходимостта от размисъл и ревизия на живота ни. Това е време за преразглеждане на миналото и за предприемане на предпазливи стъпки напред. Цикълът на Меркурий е възприет като причина за сериозни промени в курса на обществото - той ни дава шанс да израстваме като хора, да повишаваме взискателно осведомеността ни, а и вероятно да правим крачки към радикална промяна“, разказва Хийт.

 

Всеки от артистите при работата си над проекта е използвал образи от телевизията, киното, интернет, вестниците, таблоидите и модните списания, колажирани по оригинален начин.

 

Изложбата се осъществява с подкрепата на фонд „Култура” на община Варна и посолството на Съединените американски щати със съдействието на галерия „Стефан Стоянов”.  

 

ВИДЕАТА В ИЗЛОЖБЕНАТА ЗАЛА НА „ГРАФИТ“ са със средна продължителност 4 – 4,5 минути.  

Уйлям Хийт, куратор: Капитализмът умира, идват извънземните

 

 

Работата стартира през 2010 г. в Остин, щата Тексас – в началото като един нискобюджетен проект. После нещата се развиха по друг път. Това заяви на пресконференция в галерия „Графит“ единият от кураторите на изложбата Уйлям Хийт. Той допълни, че виедо шоуто е създадено в момент на криза, когато жилищният пазар в САЩ се срива и хората се чувстват пряко застрашени за домовете, сигурността си и за бъдещето. „Идеята на тази изложба да е познаваме онова, което се случва с нас, как ни управляват политическите касти. Всъщност видеата показват умирането на капитализма“, казва Хийт.

На въпроса ако капитализмът умира, а социализмът вече е  умрял какво следва, кураторът отвръща с доза хумор: „Извънземните! Те ще ни оправят...“

 

 

Стефан Стоянов, галерист: Изложбата говори с езика на младежта

 

 

„В Ню Йорк проектът гостува веднага след Остин. Изложбата се радваше на небивал интерес, най-вече сред младите хора“, заяви за „Черно море“ Стефан Стоянов, който има галерия в Ню Йорк. Той допълни, че това е обяснимо, тъй като представените в проекта работи говорят с езика на младите хора. „Всеки от авторите, които участват, е много интересен като творец. Средно между 6 и 8 месеца труд са необходими, за да се роди едно видео с продължителност около 4 минути. Спецификата също е интересна. Всички дигитални елементи са взети от интернет, от различни уебсайтове. Първо, в продължение на много време се трупат елементи в една банка, а после започва най-трудното – тяхното сглобяване. На практика видеото, което виждаме, е колажиране на дигитални елементи“, сподели Стоянов.

 

Автор: Юлиян Атанасов

Снимки: Пламен Гутинов

Автор на статията:
Златина Добрева
0 коментара
fallback
fallback