Международна група учени твърди, че след 15 години на планетата Земя може да се повтори малък ледников период. Той ще прилича на този от годините между 1645 и 1715. Тогава в Европа и Северна Америка е имало много студени зими, замръзнали са водите на Темза и Дунав, а Москва-река през шест месеца се покривала с лед, в някои равнини снежната покривка оставала през цялата година.
Докладът на учените е бил представен на конференция на Кралското астрономическо общество в град Ландидно (Северен Уелс), а сега той се подготвя за публикация в списание Nature, пише "Российская газета".
Съобщението предизвика бурна реакция в целия свят, както би могло да се очаква. Учените тръгнаха срещу течението, срещу световното обществено мнение. Неотдавна президентът на САЩ Барак Обама нарече главния проблем на човечеството глобално затопляне!
В момента се подготвя Световна конференция по климата, която ще се състои в края на годината в Париж. Всички държави ще бъдат задължени да намалят изхвърлянето на въглероден двуокис в атмосферата. Много учени, в това число и съмняващите се доскоро в отрицателното влияние на човека върху климата, промениха мнението си в подкрепа на рязкото намаляване на вредните газове. Макар че за това ще са необходими огромни суми. Друг вариант за предотвратяването на климатичните катаклизми няма.
Науката е доказала, че в историята на човечеството е имало няколко периода на глобално затопляне, както и периоди на глобално застудяване. Освен това е установено, че активността на Слънцето и слънчевите петна имат цикличен характер. Най-известните от тях са: 11- годишен, 90-годишен и 300-400-годишен.
Много учени се отнасят скептично към прогнозите за климата по броя на слънчевите петна. И това е разбираемо. Преди всичко, защото и досега не е ясен самият механизъм на тяхното появяване. Както отбелязва един климатолог, подобни прогнози напомнят гаданията на шаманите, доколкото са основани преди всичко на емпирически данни и на продължителността на предишните цикли.
Природата обаче не работи по хронометър и често ни поднася изненади. Това се отнася и за 24-ия слънчев цикъл, в който сега живеем. Според всички статистически данни той трябва да бъде активен, с голям брой слънчеви петна. Такива са и прогнозите на повечето астрофизици. В противоречие с това Слънцето е неочаквано пасивно.
Сега вече е ясно, че прогнозата по слънчевите петна е валидна максимум за един цикъл напред и с това се обяснява грешката относно 24-ия цикъл. По думите на Елена Попова - една от авторите на сензационното съобщение, учените са открили критерия за активността на Слънцето. И това не е броят на слънчевите петна, а промяната на магнитното поле на светилото. Учените са успели да обяснят и механизма на това защо и как се променя слънчевата активност. В резултат се е прояснила картината на поведението на Слънцето както в далечната история, така и в бъдещето.
Създаденият модел предсказва точно, че в 24-ия цикъл трябва да има спад на активността. Освен това са проверени историческите данни от 1200 година насам. А след това учените са съставили прогноза за активността на Слънцето до 3200 година.
Според Елена Попова аналог на Маундеровския минимум с малък ледников период ще има през 26-ия цикъл. И ако на границата на 17 - 18 век той е продължил около 60 години, то сегашният ще започне през 2030 - 2040 г. и ще продължи не повече от 30 години, като последствията няма да бъдат толкова силни.
Противниците на тази хипотеза твърдят, че засега няма абсолютно доказана връзка между активността на Слънцето и климата. Има само някои изследвания, които сочат такава възможност, а също и някои исторически примери, в частност - минимумите на Маундер. Няма и явни доказателства, че за глобалното затопляне е виновно човечеството. През последните 400 хиляди години е имало няколко глобални затопляния и ледникови периоди, когато на Земята въобще не е имало хора. Те са се появили приблизително преди 60 хиляди години, а интензивното изхвърляне на въглероден двуокис от човека е започнало преди 100 години.
bulgariautre.bg
Коментари