Снимка: БГНЕС
Погребението на папа Франциск започна с антифон - кратко музикално песнопение - и псалм. Както и по-голямата част от службата днес, текстът е на латински език. Светия престол съобщи, че около 200 000 души присъстват на погребението на Франциск, който почина на 21 април на 88-годишна възраст.
„Requiem aeternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei“, изпяха хорът и събранието. (Покой вечен му дай, Господи, и светлина вечна да му свети).
Хорът на Сикстинската капела - престижната група от 20 мъже и около 30 момчета, които са личният хор на папата - интонира Псалм 64: „Te decet hymnus, Deus, in Sion; et tibi reddetur votum in Ierusalem“. (На Теб, Боже, се дължи хвала в Сион. На Теб плащаме обетите си в Йерусалим).
След като изчака в мрачно мълчание, тълпата на площад „Свети Петър“ започна да ръкопляска, когато ковчегът на покойния папа беше изнесен в тържествена процесия малко след 11 часа (българско време), пише БГНЕС.
91-годишният декан на Кардиналската колегия кардинал Ре произнесе кратка молитва, в която призна греховете си, поиска прошка и опрощение.
„Братко, нека признаем греховете си и така да се подготвим за празнуването на светите тайни“, каза той.
Папа Франциск избра да следва „пътя на себеотдаването до последния ден на земния си живот“, каза кардинал Ре.
„Последният образ, който имаме за него и който ще остане запечатан в паметта ни, е този от миналата неделя, Великденската неделя, когато папа Франциск, въпреки сериозните си здравословни проблеми, пожела да ни даде своята благословия от балкона на базиликата „Свети Петър“, заяви кардиналът.
При последното си появяване в деня преди смъртта си Франциск даде традиционната великденска благословия от балкона на базиликата „Свети Петър“ пред възхитени тълпи.
„След това той слезе на този площад („Свети Петър“), за да поздрави голямата тълпа, събрала се за Великденската меса, докато се возеше в открития папамобил. С нашите молитви сега поверяваме душата на нашия любим понтифик на Бога, за да го дари с вечно щастие в светлия и славен поглед на Своята безмерна любов“, каза Ре.
„Той установи пряк контакт с хората и народите, желаейки да бъде близо до всички, с подчертано внимание към онези, които са в затруднено положение, раздавайки се без мярка, особено на маргинализираните, на най-малките сред нас. Той беше папа сред хората, с отворено сърце към всички“, заяви кардиналът.
Папа Франциск беше воден от „убеждението, че Църквата е дом за всички, дом с винаги отворени врати... Църква, способна да се наведе към всеки човек, независимо от неговите убеждения или състояние, и да излекува раните му“, завърши Ре.
Хорът изпя на гръцки език Кирия - молитва за милосърдие.
Церемонията започна в присъствието на редица световни лидери, сред които: американският президент Доналд Тръмп, украинският президент Володимир Зеленски, френският държавен глава Еманюел Макрон, италианският премиер Джорджа Мелони, аржентинският президент Хавиер Милей, германският канцлер в оставка Олаф Шолц и председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен.
Говорител на Зеленски заяви, че украинският президент е провел кратък разговор с Тръмп преди началото на церемонията. Двамата лидери са се договорили да проведат допълнителни разговори след службата, съобщи Sky News, като се позова на източници от Ватикана.
Траурната церемония ще завърши в църквата „Санта Мария Маджоре“, където ще бъде погребан покойния папа.
Коментари