IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
21:00 | 5 април 2025
Обновен: 17:18 | 6 април 2025

Тръмп към американците: Дръжте се, няма да е лесно, но крайният резултат ще бъде исторически

Ние бяхме глупави и безпомощни "за бичуване", но повече няма да бъдем, казва президентът на САЩ

По материала работи: Александър Дечев
Тръмп към американците: Дръжте се, няма да е лесно, но крайният резултат ще бъде исторически

Снимка: БГНЕС

Президентът на САЩ Доналд Тръмп в събота удвои широкообхватните мита, които отприщи за страни по света, предупреждавайки американците за предстоящата болка, но обещавайки исторически инвестиции и възход. Коментарите му дойдоха, след като влязоха в сила най-широкообхватните мита, който може да предизвика отмъщение, ескалиране на търговското напрежение и разстройване на световната икономика. 

„Ние бяхме глупави и безпомощни "за бичуване", но повече няма да бъдем. Връщаме работни места и бизнеси както никога досега“, написа Тръмп в своята платформа Truth Social. "Това е икономическа революция и ние ще спечелим. Дръжте се, няма да е лесно, но крайният резултат ще бъде исторически“, добави той. 

10-процентно „базово“ мито влезе в сила малко след полунощ, засягайки повечето внасяни стоки в САЩ, с изключение на стоки от Мексико и Канада, защото Тръмп се позова на спешни икономически правомощия, за да се справи с предполагаемите проблеми с търговския дефицит на страната. Търговските разриви, каза Белият дом, се дължат на „липса на реципрочност“ в отношенията и други мерки като „прекомерни данъци върху добавената стойност“. 

На 9 април около 60 търговски партньори, включително Европейския съюз, Япония и Китай, ще се изправят срещу още по-високи ставки, съобразени с всяка икономика. Вече рязкото 34-процентно мито на Тръмп върху китайски стоки, което трябва да влезе в сила следващата седмица, предизвика съобщението на Пекин за собствено 34-процентно мито върху американски продукти от 10 април. Пекин също така каза, че ще съди САЩ в Световната търговска организация (СТО) и ще ограничи износа на редкоземни елементи, използвани в медицински и електронни технологии от висок клас. „Китай пострада много по-силно от САЩ“, каза Тръмп в публикацията си. „Те, както и много други нации, се отнасяха с нас непоносимо лошо“. 

Но други големи търговски партньори се въздържаха (от подобни мерки), докато осмисляха разгръщащата се международна криза на фона на страховете от рецесия.

Уолстрийт влезе в свободно падане в петък след подобни сривове в Азия и Европа. Икономисти също предупредиха, че митата могат да забавят растежа и да подхранват инфлацията. 

Последните тарифи на Тръмп обаче имат показателни изключения. Те не отговарят на наскоро наложените 25-процентови мита, засягащи вноса на стомана, алуминий и автомобили. Освен това временно са пощадени медта, фармацевтичните продукти, полупроводниците и дървения материал, заедно с „някои жизнено важни минерали“ и енергийни продукти, каза Белият дом. Но Тръмп нареди да се проучат медта и дървения материал, което скоро може да доведе до допълнителни мита. Той заплаши да удари и други индустрии като фармацевтична и полупроводникова, което означава, че всяко отлагане може да бъде ограничено. 

Канада и Мексико не са засегнати от последния ход, тъй като вече са изправени пред отделни мита до 25 процента върху стоките, влизащи в САЩ извън търговско споразумение за Северна Америка.

Въпреки че разсрочените крайни срокове на Тръмп дават пространство на страните да преговарят, „те вероятно ще отмъстят, както Китай вече направи, ако не могат да получат отсрочка“, предупреди Oxford Economics тази седмица. Ръководителят на ЕС по търговията Марош Шефчович каза, че блокът, който е изправен пред 20-процентови мита, ще действа по „спокоен, внимателно поетапен, единен начин“ и ще даде време за преговори. Но той каза, че „няма да стои безучастно“. 

Франция и Германия заявиха, че ЕС може да отговори, като наложи данък върху американските технологични компании. 

Премиерът на Япония призова за "спокоен" подход, след като Тръмп разкри 24-процентни мита върху произведените в Япония стоки. 

Междувременно Тръмп каза, че е провел "много продуктивен" разговор с висшия лидер на Виетнам, А  вносът от този производствен център в Югоизточна Азия е изправен пред извънредни американски мита от 46 процента. 

Откакто се завърна на президентския пост, Тръмп удари вноса от Канада и Мексико с мита срещу нелегалната имиграция и контрабандата на фентанил и наложи допълнителна 20-процентна ставка върху стоки от Китай. На 9 април добавеният налог върху китайски продукти тази година ще достигне 54 процента. 25-процентните мита на Тръмп за вноса на автомобили също влязоха в сила тази седмица и собственикът на Jeep Stellantis спря производството в някои канадски и мексикански заводи за сглобяване. 

Новите глобални налози на Тръмп бележат „най-мащабното увеличение на митата от Закона за тарифите на Смут-Хоули от 1930 г., който се помни най-вече с това, че предизвика световна търговска война и задълбочи Голямата депресия“, каза Центърът за стратегически и международни изследвания (CSIS). Oxford Economics изчислява, че действието ще тласне средната ефективна тарифна ставка на САЩ до 24 процента, „по-висока дори от тези, наблюдавани през 30-те години на миналия век“.

Коментари

анонимен ( преди 18 часа )
Той ще успее, ще съсипе Америка
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 0
Новини Варна