Екип от изследователите е създал пътна настилка, която се ремонтира сама, когато се появят пукнатини, без да се налага човешка намеса, съобщава британският вестник The Guardian, пише AutoMedia.
Разработката всъщност представлява самовъзстановяващ се битум, който запечатва пукнатини, като слепва асфалта. При лабораторни тестове парчета от материала заздравяват малки пукнатини в рамките на един час след образуването им.
За да създадат този битум, изследователите са добавили малки, порести растителни спори, напоени с преработени масла. Когато пътната настилка се компресира от трафика, спорите се изстискват и маслото се изтласква в близките пукнатини. То омекотява битума достатъчно, за да може да тече и да запечатва пукнатини.
Учените са използвали машинно обучение - форма на изкуствен интелект, за да моделират движението на органичните молекули в битума и поведението на самовъзстановяващия се материал, за да видят как той реагира на новообразувани пукнатини. Изследователите смятат, че материалът може да се използва по пътища в рамките на няколко години.
„Чрез запечатването на пукнатини вие предотвратявате образуването на бъдещи дупки и удължавате живота на пътя – д-р Хосе Норамбуена-Контрерас от университета в Суонзи. - С използването на новата технология можем да удължим живота на пътната настилка с 30%.“
Още новини от света на автомобилите четете на AutoMedia