Вълна от бойкоти на търговските мрежи се провежда в много от балканските страни. След Хърватия, Гърци и Косово, черногорската гражданска инициатива "Алтернатива" призова отново гражданите да не пазаруват в големите супермаркети в петък и събота, за да повлияят на собствениците да намалят цените.
"Призоваваме всички граждани на Черна гора да не купуват нищо в супермаркетите на 7 и 8 февруари", призовава платформата в профила си във Facebook. "Ако имате нужда от основни продукти, купувайте ги в малките, местни магазини. Да подкрепим тези, които са с нас, а не тези, които ни обират! Това е гласът на народа", пише още в съобщението.
По примера на Хърватия миналия петък в Черна гора се проведе първият бойкот на супермаркетите в страната. Платформата обяви, че в понеделник ще вземе решение и за блокиране на една търговска верига в продължение на една седмица.
Гърция също организира бойкот на магазините за хранителни стоки заради растящите цени на продуктите от първа необходимост. Една от големите потребителски организации в южната ни съседка обяви 19 февруари като ден срещу високата стойност на хранителните стоки.
Хърватският бунт срещу цените на хранителните стоки стигна и до Гърция. Федерацията на потребителите в страната организира на 19 февруари бойкот на хранителните вериги. Институтът за изследване на търговията на дребно публикува данни, според които цените през януари са на нивата от същия месец миналата година. Въпреки това хората смятат, че всичко е прекалено скъпо и непосилно дори за средната класа. Темата коментира икономистът Йоаким Каламарис в „Здравей, България”.
„През последните часове в социалните мрежи циркулира съобщението, че на 19 февруари няма да се пазарува. Касите в магазините трябва да са празни. Ще покажем силата си като потребители и протестираме срещу скока на цените”, каза той.
Каламарис посочи, че преди година е имало бойкот на купуването на млечните продукти в Гърция. Сле това били взети мерки от правителството и последвало нормализиране на цените. „Цените трябва да намаляват - няма макроикономическо оправдание да растат”, посочи още той, цитиран от NOVA.
Каламарис подчерта, че в България също ще бъде създадено такова движение на гражданите, чиято цел е да се сезира за цените на стоките. И допълни, че такива потребителски движения са започнали в Хърватия и са имали успех.
Хърватската потребителска платформа „Ало, инспекторе“ обяви нов общ бойкот на всички стоки и услуги на 7 февруари. От събота се планира и едноседмичен бойкот на една търговска верига, която ще бъде обявена по-късно, предаде ХИНА.
Решението коя да е веригата ще бъде взето на базата на анкета, публикувана в сайта на платформата, която ще бъде отворена за гласуване до днес в полунощ. „В полунощ ще затворим анкетата и ще обявим коя верига ще бъде обект на едноседмичен бойкот", посочи председателят на платформата Йосип Келемен.
„Всички вериги ще бъдат бойкотирани в някакъв момент, но една от тях трябва да бъде първа“, добави той. Келемен посочи още, че потребителите в Сърбия, Босна и Херцеговина и Северна Македония ще се присъединят към бойкота отново, като Косово също ще участва.
Седмичният бойкот на три големи търговски вериги, както и на три продукта - газирани напитки, бутилирана вода и перилни препарати, завършва днес в полунощ.
Припомняме, че миналата седмица хърватското правителство реши да въведе мерки за пряк контрол върху цените на определени продукти и категории в търговията на дребно, като определи списък от 70 продукта с ограничени цени. Тази мярка има за цел да помогне за защитата на гражданите от високите цени в магазините. Решението ще влезе в сила на 7 февруари.
Призиви за бойкот на търговската мрежа в Косово се появиха в социалните мрежи. Групата „Бойкотирай супермаркетите“ във Facebook призова косовските граждани да не купуват нищо на 10 февруари.
„На 10 февруари няма да направим нито една покупка в супермаркетите и ако гласът ни не бъде чут, ще продължим с други действия“, се посочва в описанието на специално създадено събитие в социалната мрежа.
Бойкотът ще продължи 24 часа и е в знак на протест срещу високите цени, информират организаторите. Те призовават гражданите да се снабдяват с основните необходими продукти от т. нар. „зелени пазари“ и от местни фермери. Организаторите подчертават, че нямат връзка с нито една политическа сила, но са разтревожени от поскъпването и искат разумни цени.
В групата също така се появиха статистики, които онагледяват ръста на цените на продуктите в страната в сравнение с тези на пазара в някои европейски страни. Според една от публикациите, базиращи се на глобалната база данни за цените на живот Numbeo, литър мляко в Португалия струва 0,97 евро, в Германия – 1,14 евро, във Финландия – 1,16 евро, в Белгия – 1,17 евро, а в Косово – 1,35 евро.
Друга статистика сравнява цените на някои от основните продукти в Косово и Полша, където минималната заплата е съответно 500 евро и 1 725 евро. Съпоставката на данните от Numbeo и полската държавна статистическа служба показва приблизително едни и същи цени в двете страни за вода, някои зеленчуци и напитки, като за килограм картофи, лук, ориз и банани цената в Косово е по-висока.
Коментари