IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
10:15 | 25 януари 2025
Обновен: 12:10 | 16 април 2025

САЩ: Мексиканският залив вече официално се казва "Американски"

Вашингтон замрази международната си помощ освен за Израел и Египет

По материала работи: Слав Велев
САЩ: Мексиканският залив вече официално се казва "Американски"

Министерството на вътрешните работи на САЩ съобщи, че Мексиканският залив отсега нататък ще бъде наричан "Американски залив" по силата на указ на президента на Щатите Доналд Тръмп.

В понеделник републиканецът издаде изпълнителна заповед, според която водите между южното крайбрежие на САЩ и източното крайбрежие на Мексико ще бъдат прекръстени в чест на "американското величие".

Името Мексикански залив е в употреба от 16 век.

Мексиканският президент Клаудия Шейнбаум в понеделник обяви, че за страната ѝ и останалата част от света географският обект "ще продължи и занапред да се нарича Мексикански залив".

Вътрешното министерство съобщи, че най-високият връх в Северна Америка Денали също ще бъде прекръстен и вече ще носи старото си име връх Маккинли.

То беше сменено през 2015 г. при управлението на тогавашния президент на САЩ Барак Обама. Промяната по онова време беше израз на културната чувствителност към коренното население на Аляска, за което върхът векове наред е имал важно значение.

В указа от 2015 г. се посочваше, че промяната се прави и с оглед на факта, че Уилям Маккинли, бивш президент на САЩ от Охайо, "никога не е посещавал, нито има някаква значима историческа връзка с върха или Аляска".

И в този случай Министерството на вътрешните работи отбеляза, че името Маккинли "се възстановява в знак на почит към наследството на американското величие", с което по същество беше повторен текстът на указа на Тръмп, предаде БТА.

Държавният департамент на САЩ замрази почти цялата предоставяна от Вашингтон помощ за международно развитие с изключение на жизненоважни програми за продоволствена помощ и военното подпомагане за Израел и Египет.

Заповедта заплашва да спре много от проектите по света за милиарди долари с американско финансиране в подкрепа на здравеопазване, образование, развитие, професионално обучение, борба с корупцията, подпомагане в областта на сигурността и други усилия.

САЩ са най-големият дарител в света и предоставят по-голяма помощ за международно развитие от всяка друга страна. Това перо от американския бюджет възлиза на около 60 милиарда долара за 2023 г. или около 1% от бюджета на САЩ.

От заповедта на държавния секретар Марко Рубио, която е разпратена чрез дипломатическа грама до посолствата на Вашингтон по целия свят, са изключени изрично продоволствените програми като тази за изхранване на милиони хора, пострадали от все по-масовия глад в раздирания от военен конфликт Судан.

На по-ранен етап от кариерата си Рубио беше горещ поддръжник хуманитарното подпомагане.

Грамата е изпратена в изпълнение на подписания от президента Доналд Тръмп в понеделник съответен указ за въвеждането на мярката.

Широкообхватната заповед изглежда засяга всичко от помощ за международно развитие до военна подкрепа, което потенциално може да засегне и Украйна, която получи милиарди долари при управлението на предшественика на Тръмп Джо Байдън на фона на опитите си да отблъсне руската инвазия.

Изрично от действието на заповедта обаче е извадена военната помощ за Израел, която се увеличи неимоверно заради войната в Газа, и Египет, който получава щедро финансиране от САЩ в областта на отбраната, откакто сключва мирния договор с Израел през 1979 г.

В грамата се съдържа и нареждане да бъде направена вътрешна проверка на цялата международна помощ, предоставяна от САЩ, която да бъде завършена в срок до 85 дни.

Замразяването на средствата "може да има значение на живот и смърт" за деца и семейства по света, каза Аби Максман, ръководител на "Оксфам Америка". "Като спира помощта за международно развитие, правителството на Тръмп застрашава животи и бъдещето на общности в кризисни региони и нарушава дългогодишния подход в САЩ на надпартиен консенсус за нуждата от предоставяне на помощ за международно развитие, която се дава въз основа на това кой се нуждае от нея, а не по политически признак."

В ООН заместник-говорителят Фархан Хак каза: "Това са двустранни решения, но въпреки това очакваме тези държави, които имат възможност, щедро да финансират помощта за развитие."

По-рано тази седмица Брайън Маст, конгресмен от Републиканската партия от щата Флорида, който стана новият председател на външнополитическата комисия на Камарата, обеща, че републиканците ще поставят въпрос за "всеки долар и дипломат" в бюджета на Държавния департамент, за да е сигурно, че всеки харч ще отговаря на критериите им да се прави само ако е строго необходим.

Коментари

Новини Варна