28 май е определен за Европейски ден на парковете в България. Той е обявен от Европейската федерация на националните и природни паркове EUROPARC. Избраната дата е свързана с 24 май 1909 г., когато в Швеция са създадени първите в Европа девет национални парка. 24 май е обявен за Ден на парковете от Генералната Асамблея на Европейските паркове през 1999 г.
Същата година, по решение на Министерство на околната среда и водите у нас, датата 28 май е определена за Ден на парковете в България. Взети заедно, 11-те природни парка на България представляват най-голямата защитена територия в страната.
Националните и природни паркове се обявяват с цел да се защитят и запазят области със специфична биологична, естетична и културна дейност.
През 2024 година с Ден на парковете в България оценяваме „мостовете“, изградени от защитените територии, които свързват хората с природата по един устойчив начин в хармонично съжителство. Празникът допринася международните политически решения и споразумения да стигнат до местните общности и да се подобри разбирането за предимствата от близостта със защитената територия.
Един от най-важните аспекти на националните системи от защитени територии е процентът, който те заемат от общата територия на страната. Средно за света той е около 5,19 % а за България 4,95 %.
11-те природни парка на България са:
Беласица, Българка, Витоша, Врачански Балкан (природен парк), Златни пясъци, Персина, Сините камъни, Странджа, Рилски манастир, Русенски Лом и Шуменско плато.
Ползите, които парковете и защитените територии носят, надхвърлят изпълнението на глобални, национални или дори регионални политики за природата. Тези територии пазят едни от най-забележителните и емблематични природни кътове и съхранена природа в Европа. Ежедневно те ни осигуряват чиста вода, въздух и места за почивка, като същевременно насърчават устойчивото регионално развитие и ползи за местните общности.
Коментари