Снимка: БТА
Остри реакции по света след началото на американските удари в Близкия изток. Темата за поредната ескалация на напрежението в региона очаквано влезе в дневния ред на неформалната среща на външните министри в Брюксел.
Потенциалната ескалация на напрежението в Близкия изток не е неочаквана, но трябва да бъдат положени усилия войната в Газа да не обхваща и други територии - така първият дипломат на ЕС Жозеп Борел коментира новината за американските удари в Ирак и Сирия.
"Близкият изток е буре с барут, което може във всеки един момент да избухне. Нападения има както по северната и южната граница на Ливан, така и в Сирия, Ирак, в Червено море. Неслучайно ЕС взе решение за военноморска мисия в Червено море, но за пореден път призоваваме всички да се въздържат от допълнителна ескалация", каза Борел.
Според полския външен министър американските удари са закономерен отговор на продължили с години провокации.
"Иранските проксита от години си играят с огъня и ето, че сега той най-после ги опари", коментира Радослав Сикорски.
Според австрийския първи дипломат Александър Шаленберг атаките срещу американски военни бази целят да провокират нови конфликтни точки в Близкия изток.
Белгийският външен министър изрази загриженост относно директна конфронтация между Вашингтон и Техеран и призова за търсене на дипломатическо решение.
Русия осъди американските удари и настоя Съветът за сигурност на ООН да предприеме мерки.
"Очевидно е, че въздушните удари целят да разпалят допълнително конфликта в Близкия изток. Атакувайки позиции на предполагаеми проирански групировки в Ирак и Сирия, Съединените щати се опитват да въвлекат най-големите държави в региона във война", каза Мария Захарова, говорител на руското външно министерство, предаде БНТ.
Категоричната си подкрепа за Съединените щати и военната им операция заявиха от Великобритания, определяйки Вашингтон като свой "непоклатим" партньор.
Коментари