Северна Корея отчете за пети пореден ден над 200 000 нови пациенти с треска, след като наскоро за пръв път призна за случаи на коронавирус на своя територия - повече от две години след началото на пандемията, предаде Ройтерс, цитирайки южнокорейската осведомителна агенция Йонхап. Тя на свой ред се позова на севернокорейската държавна телевизия.
За последното денонощие в Северна Корея са регистрирани най-малко 219 030 души със симптоми на треска и с това общият брой на тези случаи става 2 460 640. Починал е още един човек и смъртните случаи вече са 66.
Не е ясно колко от хората със симптоми на треска са с положителен тест за коронавирус. Освен това съобщените данни не може да бъдат проверени, отбелязва Ройтерс.
Ковид вълната, за която Северна Корея призна миналата седмица, предизвика опасения заради липсата на ваксини, лошото състояние на здравната система и евентуалния недостиг на храна в затворената комунистическа страна, която отказва помощ отвън.
При положение че Северна Корея на практика не проведе ваксинационна кампания, а възможностите за тестване са ограничени, ежедневно съобщаваните данни от държавните медии може да са занижени, което прави трудно да се оценят размерите на ковид вълната, смятат експерти.
Службата на върховния комисар на ООН за правата на човека предупреди за опасност от "ужасни последици" за 25-милионното население на КНДР. Безконтролното разпространение на коронавируса може да доведе до появата на нови, по-смъртоносни негови варианти, изрази от своя страна опасения Световната здравна организация.
Севернокорейският държавен ръководител Ким Чен-ун междувременно обяви напредък в борбата срещу разпространението на заразата, предаде АП, като се позова на официалната информационна агенция КЦТА.
Северна Корея започва да поставя епидемията под контрол, увери днес Ким на заседание на Политбюро на управляващата Корейска трудова партия. Той призова за "засилена бдителност", за да бъде затвърдена "положителната тенденция".
В същото време Ким изглежда намекна за смекчаване на ограничителните мерки по места, в зависимост от ситуацията на терен, за да не бъде навредено на икономиката. Икономическите цели трябва да бъдат изпълнени, подчерта той.
Северна Корея е в тежко икономическо положение и ситуацията се влоши още повече след избухването на пандемията.
Междувременно стана ясно, че президентът на САЩ Джо Байдън каза в събота, че Америка е предложила на Северна Корея ваксини срещу Ковид-19, но "не е получила отговор", въпреки нарастващата епидемия в изолираната страна.
"Предложихме ваксини не само на Северна Корея, но и на Китай и сме готови да го направим незабавно. Нямаме отговор", каза той на пресконференция в Сеул.
В официалното изявление, разпространено по време на посещението на Байдън в Сеул, се изтъква, че САЩ и Южна Корея изразяват загриженост от спираловидната епидемия на Ковид-19 в Северна Корея и предлагат помощ.
"И двамата лидери изразяват загриженост относно неотдавнашното огнище на Ковид-19 в КНДР. Република Корея и САЩ са готови да работят с международната общност, за да предоставят помощ на КНДР за борба срещу вируса", се казва в изявлението, цитирано от БГНЕС.
Освен това САЩ и Южна Корея обявиха в събота, че ще "разширят" съвместни военни учения в отговор на заплахите от Севера. Като се има предвид "растящата заплаха", породена от Пхенян, Байдън и президентът на Южна Корея Юн Сук Йол "се споразумяха да започнат дискусии за разширяване на обхвата и мащаба на съвместните военни учения на и около Корейския полуостров", се казва в изявлението. Байдън заяви още, че всяка среща с лидера на Северна Корея ще зависи от това дали Ким е "искрен".
Коментари