Земетресение от 7 по Рихтер и последвало цунами удариха бреговете на Турция, близо до Измир и гръцкия остров Самос.
Свидетели разказват, че земята се е люляла в продължение на 30 секунди. Има сериозни разрушения и рухнали жилищни сгради. Спасители се опасяват, че под отломките има затрупани хора. Според канал НТВ в район Байракли в Измир са унищожени десет къщи. Разрушения има и в измирския квартал "Борнова", съобщава ТАСС.
„Има 4 жертви и около 120 ранени. Над 20 блока са се срутили. Не се знае колко хора е имало в тях. Засега няма сериозна паника. Всички обаче се изплашихме много. Сякаш земята се раздели на две”, каза за NOVA председателят на изселническата организация в Измир – Абдурахим Нурсой.
Жителите на гръцкия остров Самос бяха призовани да стоят настрана от крайбрежните райони.
Мощното земетресение беше усетено и у нас по високите етажи на сградите.
Земетресение в Източна Турция
Силното земетресение, станало днес в Турция в 13.51 часа българско време, с магнитуд от 6,7 по Рихтер, по определение на българските сеизмолози е в много сеизмичен район и е усетено в почти цяла България - по високите етажи на сградите.
Това коментира за БТА доц. Петя Трифонова - заместник-директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН, предаде "ДНЕС.bg".
Тя уточни, епицентърът на земетресението е на около 550 километра от София.
Имаме сведения, че земетресението е усетено по високите етажи в София, Русе, Варна, Бургас и в други български градове.
Опасност за страната ни от това земетресение няма, защото сме достатъчно далече от епицентъра му, обясни доц. Петя Трифонова.
По думите й данните за земетресението, определени от сеизмолози от различни страни, варират от 6,5 до 7 по скалата на Рихтер.
Епицентърът на земетресението се намира в морето - югозападно от Измир, на границата между Турция и Гърция, обясни доц. Петя Трифонова.
Тя съобщи, че вече има над десет последващи трусове с магнитуд над 4.
Това е много силно земетресение и вероятно ще има щети и ранени в Турция, прогнозира заместник-директорът на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.
Още по темата: