Китай е страната с един от най-богатите земеделски ресурси, има дълга история в селското стопанство и традиции на интензивно отглеждане. Освен това огромна част от населението е заето в този сектор.Понастоящем Китай заема първите места в света по производство на зърнени култури, памук, плодове, зеленчуци, месо, птици, яйца и рибни продукти. КНДР захранва 22% от световното население само със 8 % от обработваемата земя на планетата.
Земята е силно използвана за селското стопанство – зеленчуците например се садят по пътни насипи и точно до стените на много сгради. Въпреки това от 1949 г. до сега, КНДР е загубила една пета от обработваемата земя. Едва 10 до 15% от земята в Китай е обработваема (в сравнение с 1% в Саудитска Арабия, 50% в Индия, 20% в САЩ и 32% във Франция). Поливната земя обхваща 545,960 квадратни километра.Благодарение на голямото значение, което се придава на отварянето на селското стопанство към външния свят, Китай има все по-тесни връзки с други страни в тази област. Страната е изградила селскостопански обмен и сътрудничество с повече от 140 страни. Въпреки това обаче, населението на КНДР е най-големият потребител на месо и зърно в света. Хората там стават все по-богати и започват да консумират повече месо и олио за готвене. Това от своя страна е довело до повишено търсене на соя като източник на петрол и фураж за добитъка. Китай също използва повече торове от всяка друга страна.
Фермерската земя се контролира от правителството
Земеделската земя все още се притежава и контролира от държавата и се отдава под наем на земеделските производители. Не може да се купува или продава – само аренда. Земеделците често нямат почти никаква дума за съдбата на земята, която работят, дори и тя да е обработвана от техните семейства в продължение на поколения.Повечето земи се измерват в мю, което е приблизително равно на шеста от акър (под декар). Средно едно домакинство има парцел с площ от 5 декара, но може да бъде и по-малко.Практиката е земеделските стопани да подписват 30-годишни договори за правото да работят на парцел, но не са задължени да плащат квоти за реколтата или повечето земеделски данъци.
agrozona.bg
Четете още: Северна Ирландия няма да толерира твърда граница с Република Ирландия