Електроподаването в столицата на КНДР постоянно прекъсва. Дори в кварталите, където живеят чужденци токът спира по няколко пъти на ден. През това време няма и интернет, сриват се международните телефонни връзки. Липсата на електроенергия засяга също и транспортната система.
В повечето райони на републиката работят ВЕЦ-ове. Много от тях практически не функционират заради сушата в Северна Корея тази година, след която пресъхнаха реки в редица региони, съобщи ТАСС, цитирана от FBR.bg.
Промишлените предприятия и селските кооперативи трябва да използват електроенергия и енергоносители строго икономично. Пресата напомня, че това е „неизменно изискване на Работническата партия на Корея”.
На места ръководството трябва да разяснява на подчинените си своите изисквания, касаещи ефективното използване на електроенергията.
„Ще икономисваме електроенергия!”, гласи надпис на пощенска марка.
В страната няма залежи нито на петрол, нито на въглища, нито на природен газ. Основният енергоносител са каменните въглища.
КНДР е принудена да внася значително количество кокс и петрол. До 60% от електроенергията в страната се произвежда от водноелектрическите централи, но техните мощности не покриват нуждите на промишлеността, не са достатъчни за отопление и осветление на жилищните домове. Домовете се отопляват предимно с въглищни брикети. В тези условия КНДР започна широко да използва слънчеви батерии и ветроенергийни съоръжения.
От Пхенян смятат, че недостигът на електроенергия е резултат не само от стихийни бедствия, но и от „влиянието на външни фактори”, които се стремят да изолират републиката. Сериозен удар по енергетиката на страната е проваленото строителство на ядрен реактор със съдействието на международен консорциум. През 1994 г. Република Корея, САЩ и Япония създават Организация за подпомагане развитието на енергетиката на Корея, която планира да построи два ядрени реактора в Северна Корея до 2003 г. Реакторите обаче така и не са построени.
Коментари