Джим Мичъл гребе с лодка между алигаторите в река Миака, Флорида. Така се разтоварва. “Обичам дивото. Крокодилите се страхуват повече от мен, отколкото аз от тях”, хвали се той пред в. “Индипендънт”.
Животът на 62-годишния бивш психолог от ВВС на САЩ всъщност е низ от удобства и лукс. Кара ново беемве. Шири се в къща край Тампа за почти милион долара с 4 бани, гараж за три коли, басейн и пътека от екзотично дърво до близкото езеро. Днес обаче Мичъл е доста притеснен. “Получавам смъртни заплахи”, казва угрижено той.
И доктор Брус Йесен е налегнат от тревоги. Сложил е табела “Не приближавай” на моравата пред своя имот от 15 акра за $ 1,6 млн. в Спокейн, щата Вашингтон. Сградата в мексикански стил е огромна – 650 квадрата, с колонади, 6 спални и 8 бани. Снимка от въздуха показва, че има и спа комплекс. От кабината на червен трактор 65-годишният Йесен отрязва журналистите: “Не ми е лесно. Моля, вървете си!” Трясва вратата и отпрашва.
Какво е общото между тези двама души? 81 млн. долара от бюджета на САЩ без данъците, които ЦРУ им е броило за разпити на заподозрени терористи от “Ал Кайда”. Вярно, че фирмата им “Мичъл, Йесен и съдружници” има още 5-има собственици и десетки служители, на които е плащано. Но както и да го смяташ, двамата психолози са станали многократни милионери от дейност с патриотична окраска, но със съмнителен и дори обратен резултат. Като част от сделката те с години са прибирали от държавата по $ 1800 на ден, пише в. “Дейли мейл”.
Обвиненията са отправени в изготвен от демократите доклад на комисията по разузнаването в американския Сенат, който този месец обиколи света. Дори да приемем, че той е плод на политически сметки, в него има достатъчно шокиращи факти, които да притесняват Мичъл и Йесен.
Всичко започва през август 2001 г., когато президент е Джордж Буш - младши, а психолозите се пенсионират от армията като подполковници и се насочват към частен бизнес, с който да допълват скромните си пенсии, разказва уебсайтът “Дейли бийст”. Само след месец терористите удрят кулите близнаци в Ню Йорк и както в китайския йероглиф двамата бивши военни откриват в кризата възможност. Намесва се и малко късмет - през декември, хулено и отчаяно, ЦРУ наема Джеймс Мичъл да проучи открит в Англия наръчник на “Ал Кайда” за начините да се устои на разпит с мъчения. Въпросът е как да се пробие тази защита и да се изтръгнат признания от заловени терористи. Мичъл вика на помощ стария си приятел от ВВС д-р Брус Йесен, с когото го свързва и мормонската вяра, пише “Дейли мейл”. Тандемът надушва кацата с мед, прави своя фирма и предлага на шпионското ведомство програма от 12 точки за крути начини на разпит, подкрепена с гръмки термини от психологията. Всъщност става въпрос за познати методи на инквизиция - симулация на удавяне (уотърбординг), лишаване от сън за седмица, стоеж с часове в мъчителни пози, блъскане в стената, замяна на тоалетната с памперс, заключване в килии колкото ковчези, насилствено хранене през ануса…
През април 2002 г. тандемът е нает от “Ленгли” да ръководи разпитите. Точно тогава е заловена първата “едра риба” от “Ал Кайда” – саудитецът Абу Зубейда, и ЦРУ се радва, че е намерило хора за мръсната работа.
Управлението обаче проспива огромен проблем – двамата са трагикомично неподготвени за ролята на екзаминатори. “Те не са имали и капка опит в разпитите, никакви познания за “Ал Кайда”, за тероризма, за културата и езика, с които е свързан той”, констатира докладът на сенатската комисия. В резултат, изглежда, са нанесли повече вреда, отколкото полза както при изтръгването на информация от задържани, така и върху реномето на САЩ.
До сделката с ЦРУ Мичъл и Йесен са изпълнявали в авиобазата “Феърчайлд” във Вашингтон тъкмо обратната задача – тренирали са по програма на Пентагона американски войници да устояват на уотърбординг и други мъчения. Но не им липсва самонадеяност – щом са учили своите да мълчат, защо да не могат да принудят врага да говори.
Психолозите започват енергична обработка на терористи, държани в Афганистан, Литва, Полша, Румъния, тъй като в САЩ мъченията са забранени. Често лично провеждат мъченията.
През август 2002 г. Мичъл каца в Тайланд за разпит на третия в йерархията на “Ал Кайда” Абу Зубейда. Злодеят е окован там в таен затвор на ЦРУ, гол и с качулка на главата. Мълчи.
Върху него Мичъл и Йесен за първи път прилагат програмата “засилени техники на разпит” и вкарват САЩ в “бизнеса с мъчения”, пише изданието “Риъл клиър политикс”. След 11 септември това е обяснимо – хората са озлобени и търсят мъст.
Нахлузват оглавник на врата на Абу Зубайда, удрят го в стената. После Мичъл започва уотърбординга, макар да признава, че никога не го е практикувал. Накланя главата на Зубейда назад, покрива лицето с кърпа и излива отгоре вода. Намокреният плат потъва в устата и носа и спира дишането. Така се симулира удавяне. Затворникът повръща, тялото му се тресе от спазми, припада. За 17 дни Мичъл му прилага уотърбординга 83 пъти. Дори тъмничарите от ЦРУ са потресени. Терористът рухва, бълва водни мехури, не може да каже и дума.
Уотърбордингът не е новост. Червените кхмери в Камбоджа го копират от испанската инквизиция. В началото на XX век американски военни го прилагат незаконно върху филипински бунтовници и в САЩ са изправени пред съд. Американци също стават жертва на това мъчение през Втората световна и Корейската война.
“Няма доказателства, че техниката на усилен разпит е дала резултат. Напротив – кара затворника да си измисля, да прави фалшиви признания, за да се спаси от болката”, твърди сенатският доклад. Според Мичъл и Йесен обаче силовите методи довеждат субекта до състояние на “приучена безпомощност”, пречупват волята му. Тази концепция е изградена върху опити с кучета. Сред нейните изследователи е Мартин Селигман, който проучва причините за човешката депресия. Той твърди, че е споделил изводите си с Мичъл на конференция за мюсюлманския екстремизъм малко след 11 септември. Никога обаче не е допускал, че психологът ще ги открадне и приложи по такъв начин. “Смятам, че приучената безпомощност прави човека по-пасивен и отстъпчив, но няма доказателства, че ще го накара да говори истината”, казва д-р Селигман пред “Дейли бийст”.
Доказателства за обратното обаче има - според очевидци след уотърбординга Зубейда отказва да даде каквато и да е информация. Това е първият от серията провали на Мичъл и Йесен, констатира докладът.
Психолозите, които в ЦРУ наричат зад гърба “мормонската мафия”, имат и много защитници. Според тях двамата успели да изтръгнат от Зубейда името и бърлогата на “мозъка” на атентатите Халид Шейх Мохамед. Посветени обаче казват, че това е направил агент на ФБР, който успял да спечели доверието му. През 2003 г. Мохамед е арестуван. Мичъл и Йесен го разпитват в Полша. Подлагат го на уотърбординг 183 пъти, но няма данни да е “пропял”.
Въпреки всичко психолозите успяват да убедят ЦРУ, че драстичните им методи дават резултат, и през 2006 г. сключват с централата в “Ленгли” договор за 180 млн. долара. През 2009-а администрацията на Барак Обама спира програмата. Но двамата вече са прибрали почти половината пари. За нула време закриват фирмата и изчезват, без да оставят адрес.
Днес синът на производител на картофи от Айдахо Брус Йесен и отгледаният в бедност от баба си в Тампа Джим Мичъл преливат от гняв. Казват, че са се жертвали за родината, а са употребени от политиците и несправедливо окаляни. Твърдят, че животът им е застрашен. От едно поне не бива да се оплакват - не могат да пипнат нито тях, нито имотите им. В напълно валидния договор с ЦРУ са им гарантирани защита от съдебно преследване и покриване на всички съдебни разноски до 2021 г.