Търговската война между ЕС и Съединените щати ще избухне до часове, освен ако президентът Доналд Тръмп не я спре в последната секунда.
В полунощ изтича временното изключение, което САЩ дадоха на ЕС за новите американски тарифи за внос на стомана и алуминий, одобрени от Конгреса по искане на Белия дом, съобщава dnes.bg.
Опитите на ЕС да си издейства постоянни изключения, дадени на Канада, Мексико и Австралия, не постигнаха успех и след визитите на френския президент Еманюел Макрон и на германския канцлер Ангела Меркел, които бяха миналата седмица поотделно във Вашингтон да убеждават Тръмп.
Днес еврокомисарят за търговията Сесилия Малмстрьом има насрочен телефонен разговор с американския секретар за търговията Уилбър Рос, който е последната надежда на Брюксел, с изключение на очаквания туит от Белия дом.
Очаква се след влизането в сила на новите вносни мита на 1 май, ЕС да излезе с ответни мерки, които вече бяха одобрени от европейските лидери през март. Те ще включват списък от емблематични американски стоки, които ще бъдат обложени допълнително в отговор на американските мита. Сред тях са уискито "Бърбън", дънките "Ливайс" и моторите "Харли Дейвидсън", както и американската червена боровинка и фъстъченото масло.
Германия, Франция и Великобритания са категорични, че американските търговски мерки са несправедливи и ЕС трябва да им отговори твърдо.
Говорител на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че "Комисията е търпелива, но подготвена". Служителите на търговския департамент са мобилизирани да работят на почивния 1 май, но ефективното въвеждане на европейския отговор ще отнеме време. Според Малмстрьом поне месец ще е нужно да се въведат новите тарифи към американския внос във всички държави членки.
Миналата седмица Брюксел започна да следи вноса на стомана и алуминий в Европа, който се очаква да залее континента след затварянето на американския пазар. Синдикатите се опасяват, че по-евтините метали ще доведат до масови фалити на производители и уволнения на работници. ЕС заплаши да внесе иск и пред Световната търговска организация срещу американските тарифи, който заплашва с колосални глоби САЩ.
Вестник "Файненшъл таймс" пише днес, че бюджетният излишък на Германия се превръща в политически проблем за цяла Европа, тъй като Тръмп е бесен на германските износители на автомобили и на отказа на Берлин да харчи повече за НАТО.
В статия, публикувана в италианския вестник "Ла стампа", се твърди, че " дългосрочната цел на Тръмп е да разруши ЕС, за да може той да договори от силна позиция двустранни споразумения за търговия с бившите членове на Съюза".
Смята се, че световна търговска война би намалила глобалния икономически растеж, който сега е под 4% с 1-2 процента. Една от първите ѝ жертви ще е Европа, която изнася 3,5% от своя БВП. Търговска война от двете страни на Атлантика ще има сериозни последици, тъй като САЩ и ЕС представляват около една трета от световната търговия.
През март Тръмп предложи облагане с 25% на вноса на стомана и с 10% на алуминия след доклад на Търговския департамент, че сегашното състояние застрашава американските търговски интереси. В края на март американският президент обяви, че някои държави ще бъдат освободени, временно или постоянно от тях и че Вашингтон ще преговаря по отделно с интересуващи го страни за договаряне на индивидуални условия за търговия.