Нито френският президент, нито германският канцлер успяха да постигнат осезаем прогрес с Тръмп относно Иран, пише BBC. В координираната си кампания те занесоха едно и също съобщение на американския президент: ядреното споразумение работи, но има недостатъци, и трябва да бъде използвано като първоначален етап за по-нататъшни действия, които да овладеят амбициите на Иран.„Споразумението по иранската ядрена програма не е достатъчно, за да се възпрат амбициите на Техеран“, заяви германският канцлер Ангела Меркел по време на съвместната си пресконференция с Тръмп. От своя страна той посочи, че Иран никога няма да произведе ядрено оръжие, като не уточни дали обмисля употреба на сила срещу страната. На 12 май Тръмп трябва да обяви решението си дали САЩ ще останат в ядреното споразумение.
Това е второто официално посещение на германския канцлер след март 2017. Визитата на Меркел идва ден след посещението на френския президент Еманюел Макрон. В разговор с американски журналисти преди да отпътува от Вашингтон, Макрон е заявил, че вероятно не е успял да разубеди Тръмп да не напуска иранската ядрена сделка. За разлика от Макрон, който стоя във Вашингтон 3 дни, Меркел имаше на разположение едва около 3 часа, за да обсъди този и редица други важни въпроси с американския президент.И двамата се обявиха за поддържане на силни и стабилни отношения между Германия и САЩ, но различията по търговските въпроси си проличаха по време на следобедната им пресконференция.
Меркел отиде в САЩ с надеждата да убеди Тръмп да не налага мита върху стоманата и алуминия за ЕС. Блокът беше временно освободен при първоначалното обявяване на митата, като срокът изтича на 1 май. Запитана дали е успяла да извоюва изключване от митата, Меркел отговори, че решението е изцяло в ръцете на Тръмп. Той от своя страна коментира, че иска реципрочни търговски отношения с Германия и останалите европейски държави. „Не обвинявам канцлера, Германия или ЕС. Обвинявам моите предшественици, които са допуснали това да се случи“, каза той.Разходите за отбрана също бяха сред обсъдените теми. Американският президент отново настоя Германия да увеличи военните си разходи до целта от 2% от БВП. Меркел каза, че през 2019 те ще бъдат увеличени на 1,3% от БВП.
Четете още: Тръмп посрещна Меркел в Белия дом с целувки