Лоши хигиенни условия, глад, безработица сред младите — ромите в ЕС ежедневно се сблъскват с тези проблеми, констатира в последния си доклад агенцията на Европейския съюз (ЕС)за основните права.Данните показват, че 80% от ромското население в общността е заплашено от риск от бедност. Средният процент в ЕС е 17 на сто. 30% от ромите живеят в домакинства, в които липсва течаща вода и техният достъп до качествена вода за пиене е сравнима с тази на населението в Гана или Непал.Според анализаторите подобни условия спират напредъка в сфери като образование, здравни грижи и заетост. Затова са нужни по-сериозни усилия за борба с бедността, включително за премахването на сегрегацията, подобряване на достъпа до обществени услуги като електроснабдяване и водоснабдяване, както и повече социални жилища, пише още в доклада.
В последните години в някои държави от общността достъпът до образование на децата от ромски произход се подобрява, но като цяло има пропуски. От данните е видно, че малко над 50% от децата ромски произход посещават образователни заведения в ранна детска възраст. Обикновено този процент при останалите деца е много по-висок, пише още Агенцията за граждански права.Препоръката е държавите в ЕС да осигурят достъп до качествено образование и помощ с обучението, с което да бъдат компенсирани лошите жилищни условия на учениците, както и целево подпомагане на всеки етап от образованието.
Делът на младите роми (между 16 години и 24 години), които не работят и не учат, остава много висок спрямо общите нива. Препоръката тук е да бъде насърчена заетостта , например чрез придобиване на квалификация, стажове и практически обучения. Ромите трябва да получават конкретно съдействие да започнат и собствен бизнес.Заключението в доклада са, че антиромските настроения са широко разпространени в ЕС - едни от всеки трима роми са били жертва на тормоз. Държавите трябва да наблюдават тези настроения и да предприемат мерки за борба с престъпленията от омраза и подбуждане на омраза изказвания.
investor.bg
Четете още: Facebook сканира съобщенията в Messenger