IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
10:32 | 16 февруари 2018
Обновен: 12:16 | 28 април 2025

97% от вредните емисии във Франция са от селското стопанство

Браншът страда от последиците от вредните частици в атмосферата

По материала работи: Слав Велев
97% от вредните емисии във Франция са от селското стопанство

97% от вредните емисии във Франция са от селското стопанство. Влизането в контакт на прекурсорният газ с други молекули, допринася за парниковия ефект. Въпросът за влиянието на земеделието върху въздуха беше основна тема на конференцията „Как да пригодим селското стопанство, така че да не влияе на качеството на въздух?“, пише euractiv.com. Срещата е организирана от земеделската камара  и Федерацията ATMO France, която обединява асоциациите за наблюдение на качеството на въздуха.

 

Браншът страда от последиците от вредните частици в атмосферата

 

Селскостопанският сектор е  виновен, но той е и жертва на замърсяването на въздуха. Процесът на фотосинтеза при пшеницата, соята и памука може да бъде повлияна от излишния озон, причинен от емисиите на азотен окис. Влиянието му може да стигне до такава степен, че  добивът на пшеница във френските провинции може да падне с 10%, според Френския национален институт за селскостопански изследвания (INRA).

 

Качеството на въздуха е ключов компонент от политиката на ЕС. Що се отнася до селското стопанство, европейските действия се съсредоточиха върху ограничаването на емисиите на амоняк и това доведе до максимални квоти за емисии през 2016 г.Въпреки това, само няколко дискусии за качество на въздуха се направиха в ОСП, основната регулаторна рамка за селското стопанство, която понастоящем се реформира. В текущите обсъждания не се споменава връзката между селското стопанство и качеството на въздуха, а въпросът не се появи и в резултатите от обществено допитване, проведено миналата година от Комисията.Този надзор е в контраст с екологичната промяна, която ОСП предприе през 2013 г., когато беше последно реформирана. Екологичните цели бяха добавени към критериите за разпределяне на субсидиите за селското стопанство по принципа „замърсителят плаща“.

 

Пестицидите са друга форма на замърсяване на въздуха, генерирано от селскостопанските дейности. Изследователските програми по този въпрос сега започват, тъй като осведомеността по темата се развива бавно. По въпроса за ОСП президентът на ATMO Франция подчерта, че „Разбира се, трябва да имаме регулаторна рамка и рамка за стимулиране, може би с финансова помощ, но трябва да осигурим и рамка за експериментиране и свобода. Науката се е развила чрез опити и грешки, и аз вярвам, че трябва да се опитаме.“

http://agrozona.bg

Четете още: Младеж спаси дете в метрото в Милано

Коментари

Новини Варна