Варна
fallback
Свят
09:30 | 1 октомври 2017
Обновен: 23:25 | 6 ноември 2024

Еволюцията на зелената енергия

Чистата енергия ще става все по-изгодна и ще измести конвенционалните централи от полезрението на инвеститорите, смятат анализатори

По материала работи: Юлиян Атанасов

Разходите за възобновяемите енергийни източници намаляват с по-бързи темпове от предварителните прогнози, на фона на развиващите се технологии, като например гигантските вятърни турбини, които излизат на пазара, пише в анализ Bloomberg New Energy Finance. Според оценката на анализатори, цитирани от агенцията, падащите разходи ще подкрепят сектора и 86% от планираните 10,2 трилиона долара за нови енергийни мощности до 2040 година ще бъдат именно за развитието на чистата енергия.

 

Намаляващите разходи за зелената енергия карат много експерти да вярват, че скоро вятърните паркове и соларните панели ще се окажат по-изгодни от развитието на въглищните централи на много места.Новите технологии и и основно все по-големите вятърни турбини, които трябва да се появят през следващото десетилетие, например носят обещанието, че инвеститорите в офшорни паркове няма да разчитат на субсидии, за да развиват своята дейност, защото цената на произведената енергия ще бъде конкурентна.

 

Подобно обещание - за повече произведена енергия при по-малки разходи, дават и производителите на фотоволтаични панели. Така централи с природен газ или въглища вече няма да са атрактивни за инвеститорите, пише още Bloomberg.Пробивът обаче ще дойде, когато разходите за изграждане на централа, използваща възобновяеми източници, станат по-ниски от нужните средства за въглищни централи. Според анализите на експерта Майкъл Либрайх това ще се случи в Япония през 2025 година. Следващата страна ще бъде Индия, където фотоволтаична централа ще бъде по-евтина от конвенционална въглищна централа през 2030 година.Следващата стъпка в еволюцията на сектора ще дойде, когато управлението на съществуващите газови или въглищни централи стане по-скъпо от това на зелените централи. Това вероятно ще се случи още през следващото десетилетие в Германия и Китай.

 

Тъй като енергийният микс е различен в различните държави е много трудно да се направи оценка кога зелената енергия ще измести въглищата от мрежата, посочват още експертите. За  Либрайх обаче това неминуемо ще се случи, дори и в САЩ, където политиката на президента Доналд Тръмп е насочена в друга посока."Въглищата намаляват в САЩ. Никой не иска да правим въглищата велики отново", коментира експертът, перифразирайки предизборния лозунг на Тръмп - "Нека да направим Америка отново велика".

investor.bg

 

Четете още: Самолет, летящ от Париж до САЩ, кацна аварийно в Канада

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback