Варна
fallback
Политика
21:33 | 27 януари 2016
Обновен: 07:44 | 4 ноември 2024

“Икономист”: Кандидатурата за ООН създава турбуленции в България

Изданието посочва, че за малка държава, която жадува за глобално влияние, да постави на поста шеф на ООН свой гражданин е желана награда

По материала работи: Борис Проданов

Две от водещите кандидатки за поста на генерален секретар на ООН са жени от България. Въпросът коя от тях ще бъде номинирана от българското правителство вече създаде политически турбуленции в страната, пише сп. "Икономист".

Изданието посочва, че за малка държава, която жадува за глобално влияние, да постави на поста шеф на ООН свой гражданин е желана награда.

Генералният секретар се избира от Съвета за сигурност, което означава, че постоянните членки Русия и САЩ имат голямо влияние. Така че играта ще бъде мръсна, посочва изданието.

Кандидатите пък играят две едновременни партии шах - едната е да спечелят номинацията на собственото си правителство, а другата - да си осигурят благосклонността на Вашингтон или Москва.

Сп. "Икономист" посочва, че и двете български кандидатури са силни. Едната е на Ирина Бокова, която в момента ръководи ЮНЕСКО. Нейна съперничка е Кристалина Георгиева, вицепрезидент на Еврокомисията, отговарящ за бюджета. Миналата седмица Георгиева представи амбициозен план за финансиране на хуманитарната помощ в ролята ѝ на зам.-шеф на комисия, съставена от Бан Ки Мун. Това подсказвало, че тя е предпочетеният кандидат на настоящия генерален секретар на ООН.

В София премиерът Бойко Борисов е под натиск коя от двете жени да номинира, пише "Икономист". Изданието коментира, че той е близък с Кристалина Георгиева и би предпочел да я държи като съюзник в Брюксел, но независимо от това можело да я посочи.

Бокова пък е свързана с политическата опозиция. Припомня се, без да се цитират имена, как на 14 януари лидерът на една партия (Георги Първанов от АБВ - б.р.) заплаши да оттегли подкрепата си за правителството, ако тя не бъде номинирана.

Според "Икономист" Бокова някога имала подкрепата на САЩ, но си създала врагове чрез лобирането във Вашингтон за приемането в ЮНЕСКО на Палестинската автономия. Заради това Америка спря вноските си в организацията, съставящи 22% от бюджета. Сега на Бокова се гледало като на предпочитания от Москва кандидат.

Вторият ред кандидати след българките пък много се надявали двете една друга да се избутат от играта. Ако руснаците и американците не се споразумеят за името, може да се стигне до изненадващи предложения в последния момент, пише изданието.

 

KPOCC

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback