Две от водещите кандидатки за поста на генерален секретар на ООН са жени от България. Въпросът коя от тях ще бъде номинирана от българското правителство вече създаде политически турбуленции в страната, пише сп. "Икономист".
Изданието посочва, че за малка държава, която жадува за глобално влияние, да постави на поста шеф на ООН свой гражданин е желана награда.
Генералният секретар се избира от Съвета за сигурност, което означава, че постоянните членки Русия и САЩ имат голямо влияние. Така че играта ще бъде мръсна, посочва изданието.
Кандидатите пък играят две едновременни партии шах - едната е да спечелят номинацията на собственото си правителство, а другата - да си осигурят благосклонността на Вашингтон или Москва.
Сп. "Икономист" посочва, че и двете български кандидатури са силни. Едната е на Ирина Бокова, която в момента ръководи ЮНЕСКО. Нейна съперничка е Кристалина Георгиева, вицепрезидент на Еврокомисията, отговарящ за бюджета. Миналата седмица Георгиева представи амбициозен план за финансиране на хуманитарната помощ в ролята ѝ на зам.-шеф на комисия, съставена от Бан Ки Мун. Това подсказвало, че тя е предпочетеният кандидат на настоящия генерален секретар на ООН.
В София премиерът Бойко Борисов е под натиск коя от двете жени да номинира, пише "Икономист". Изданието коментира, че той е близък с Кристалина Георгиева и би предпочел да я държи като съюзник в Брюксел, но независимо от това можело да я посочи.
Бокова пък е свързана с политическата опозиция. Припомня се, без да се цитират имена, как на 14 януари лидерът на една партия (Георги Първанов от АБВ - б.р.) заплаши да оттегли подкрепата си за правителството, ако тя не бъде номинирана.
Според "Икономист" Бокова някога имала подкрепата на САЩ, но си създала врагове чрез лобирането във Вашингтон за приемането в ЮНЕСКО на Палестинската автономия. Заради това Америка спря вноските си в организацията, съставящи 22% от бюджета. Сега на Бокова се гледало като на предпочитания от Москва кандидат.
Вторият ред кандидати след българките пък много се надявали двете една друга да се избутат от играта. Ако руснаците и американците не се споразумеят за името, може да се стигне до изненадващи предложения в последния момент, пише изданието.
KPOCC
Коментари