България и Румъния няма да получат подкрепата на Австрия за присъединяване към шенгенското безгранично пространство. Това заяви австрийският вътрешен министър Герхард Карнер непосредствено преди старта на срещата на Съвета на ЕС в Брюксел.
26-те членки на Шенген трябва да вземат единодушно решение за разширяване на пространството без гранични проверки. Само един отказ би бил достатъчен, за да наложи вето над членството на България и Румъния, тъй като двете страни се разглеждат в комплект. Отделно от тях е единствено Хърватия. За нея към момента няма индикации гласуването да не премине успешно.
Двете съседни държави чакат да се присъединят към Шенген от 2011 г., когато Европейската комисия за първи път заяви, че са готови да станат членове - мнение, споделено и от Европейския парламент. След извършени проверки през октомври и ноември ЕК отново постанови, че трите кандидатки отговарят на техническите критерии за присъединяване и заяви, че не трябва да бъдат спирани.
Вътрешната германска министърка Нанси Фейзър пък коментира, че не споделя съпротивата на Австрия срещу разширяването на безвизовата зона за пътуване и застава плътно зад кандидатурите на България и Румъния. „Не мога да разбера позицията на Австрия в това отношение“, заяви Фейзър преди срещата на най-високо европейско ниво. „Знам, че в Австрия има големи вътрешни дебати по въпроса."
Шенген позволява трансгранично пътуване, без да е необходимо предоставянето на паспорт или преминаването през граничен контрол. В момента тя обхваща 26 държави, включително 22 държави от ЕС, и почти 420 милиона граждани. Зоната за свободно преминаване се смята за едно от най-големите постижения на европейската интеграция, пише 24 часа.
Коментари