Снимката е илюстративна
Мобилни медицински екипи на Многопрофилната болница в Добрич започнаха посещения в най-отдалечените населени места в региона. Идеята е хората там да имат достъп до лекари поне веднъж месечно.
Логистиката се осигурява от общините, а средствата са от допълнителното държавно финансиране на областните болници. Област Добрич е първата, която се възползва от промените в Закона за лечебните заведения.
В село Коритен живеят 250 души, някои от тях от десетилетия не са били на преглед. Повечето хора са възрастни и често самотни, трудно се грижат за себе си и разчитат основно на медицинската сестра от селото да им носи лекарства от Добрич, който е на час път с кола.
„Ако не е проходилката, не мога да ходя. Благодарение на сестрата, като отиде, изпраща ни лекарствата, да не пътуваме много”, споделя Недживан Айредин.
Затова и новината, че от големия град идват ревматолог и неврохирург е като великденско чудо за местните, съобщава Нова.
„Не можем да отидем до Добрич, радваме се, че общината организира да идват доктори. Радваме се, че са безплатни. За нас пенсионерите може да е добре, но който няма пенсия – за него ще е трудно”, разказва Стойко Цветанов от село Коритен.
Неврохирургът д-р Ростислава Петрова споделя, че целта на тази програма е "да направим един първичен скрининг на населението". И допълни: "Да видим кой от какво се оплаква, кой къде да насочим, дали има много болни за спешна хоспитализация”.
„Хората имат по повече от едно заболяване, предимно хронични, които изискват постоянно проследяване и от личния лекар, и от специалисти в съответната област”, коментира д-р Наталия Николова, ревматолог.
Така в 21 век за хората от селата като Коритен появата на лекар е чудо. Жителите се надяват то да не е само за Великден.
Коментари