IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Общество
17:00 | 19 ноември 2022
Обновен: 07:47 | 22 ноември 2024

Десетки шофьори водят дела срещу Пътна полиция за скрити в храстите камери

Адвокатите намират вратичка и в сбърканите от катаджиите протоколи

По материала работи: Ставри Таргов
Десетки шофьори водят дела срещу Пътна полиция за скрити в храстите камери

Десетки шофьори водят дела срещу Пътна полиция за това, че са били санкционирани след заснемане с камери за превишена скорост, които не са били поставени регламентирано на пътя.

Мнозинството от жалбите се основават на заповедта от 18 юни 2021 г., с която разпорежда автоматизираните технически средства и системи да бъдат видими за останалите участници в движението.

Това показа проверка на „Телеграф“ в районните и административните съдилища в страната. Мнозинството от делата по този казус все още са висящи, тъй като заповедта е сравнително нова и жалбите са пускани след издаването й от министъра на вътрешните работи.

Заповед

Заповедта е издадена на 18 юни 2021 г. от министъра на вътрешните работи и буквално гласи катаджиите да не се крият зад, пред и около храсти и други обекти, които пречат на останалите участници в движението да ги забелязват от далече. Също така в нея е посочено, че камерите за скорост трябва да се поставят на места с концентрация на пътнотранспортни произшествия. Тези два компонента обаче често не се спазват от униформените и стават атакуеми в съда.

Контейнер

„Електронният фиш страда от липса на съществен реквизит по смисъла на чл. 189, ал. 4 от ЗДвП, а именно надеждна индивидуализация на мястото на извършване и заснемане на нарушението“, посочва в мотивите си съдия от Пловдивския районен съд в свое решение от юни 2022 г., с което отменя фиш за 600 лева – глоба за нарушение от 109 км/ч при ограничение от 50 км/ч.

В друго свое решение съдия от Хасково отбелязва в мотивите си следното: „Точното място на заснемане на нарушението е съществен елемент от индивидуализацията на нарушението, най-малкото с оглед преценка въпросният пътен участък дали попада в зоната на действие на пътен знак В26“. Подобен казус има и по дело в Монтана. Жалбоподателят е отбелязал следното.

„Патрулът на КАТ бе спрял в нива край пътя и не се виждаше. Самата камера ARH CAM S1 беше скрита до контейнер за смет и по този начин не бе видима за движещите се по главен път II-81”, се посочва жалбата от шофьор на микробус, който е бил санкциониран за превишаване на скоростта с 32 км/ч над ограничението в участъка от 80 км/ч.

Сбъркано

Прави впечатление, че повечето дела срещу електронните фишове падат по-трудно в съда. Има обаче една вратичка, която умело се използва от адвокатите.

Това е съставянето на протокола от катаджиите след приключване на работата с камерата, разположена за заснемане на нарушители на скоростните режими.

Често посоченото в него е сбъркано. Униформените са длъжни да попълнят протокол, в който описват с абсолютна точност разположението на мобилното автоматизирано техническо средство и система (АТСС), зоната за засичане, часа и времето на действие и т.н. Тук често катаджиите бъркат данните, координатите не са точни, а не са и малко случаите на непопълнени протоколи.

Все основания за отпадането на електронния фиш, дори и да е изготвен изцяло по посочените в чл.189, ал.4, изр.2 ЗДвП реквизити.

Заплетено

Освен срещу скритите камери на Пътна полиция съдилищата у нас буквално са залети с жалби срещу свалени регистрационни номера, т.нар. дерегистрация, където ситуацията е страшно заплетена.

Проверка на „Телеграф“ показа, че мнозинството от жалбите се водят от фирми и лизингови компании. По-малък е броят на шофьори частни лица, които са били санкционирани по този начин и обжалват.

Няма жалби от водачи, които са били пияни или дрогирани по този казус. Те жалят по друг – оспорват резултатите от кръвните изследвания и дрегерите. По закон регистрацията на МПС се прекратява за срок от шест месеца до една година (чл. 171, т. 2а), когато автомобилът се управлява от неправоспособен водач или при концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 на хиляда и/или за употреба на наркотици.

Коментари

Bill Getman ( преди 2 дни )
България е единствената страна не само в ЕС, но и в Европа, в която КАТ-аджиите се крият като шумкари от водачите и БУКВАЛНО ДЕРАТ КОЖИ като за последно! Това е резултат на МУТРИЗАЦИЯТА НА ПОЛИЦИЯТА, която въведе Бойко Методиев Борисов, когато грабна властта! Сега, България разполага с най-голямото колицество МУТРИ (полицай на хранилка) на глава от населението (българите са подложени на изтребване) в Европа!
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 0
Р ( преди 1 година )
Нали това е целта,каква полза ако се виждат камерите.Затова в България стават толкова катастрофи. В цяла Европа е така, може би искате и с мегафон да се предопреждават. Глоби това е пътят,иначе няма оправия.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 5 rate up comment 1
Михаил ( преди 2 години )
Защо се криете ве мишки такива , на вън във страната камера има ли има и знак които обозначава къде е и на колко мили и километри е само в България на *** от всякъде като цени като живот като всичко , проста работа
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 3
оня с коня ( преди 2 години )
Имам фиш на АМ Хемус преди тунела Ечимишка при отланичение 70 съм засечен с 91 км/ч. Пет пъти си прегледах видеорегистратора, камера не видях. Сигурен съм, че съм сниман между табелите 90 и 110, които са преди 70 и са през 100 м.Как да спориш с ***-милиционери?
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 3
анонимен ( преди 2 години )
Последния ми Фиш за превишена скорост е на Ботевградско шосе - прав път с три ленти за движение в посока. Любимия табиет на КАТ да поставят тринога до табела за изход от населено място. При позволени 50 км/ч. съм се изнасял от столицата с "умопомлачителните" 62 км/ч....Преди това имам други два фиша, пак преди табела за край на населено място, ама там направо съм излитал в космоса със сввръхзвуковите 72 кв/ч.
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 2
Някой ( преди 2 години )
Уж камерата скрита а видял че е до контейнер!? И обжалвал, че нне се виждала...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 3 rate up comment 3
Пепи ( преди 2 години )
До Росен. Къде в НАРЕДБА 8121з-532 ОТ 12 МАЙ 2015 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ НА АВТОМАТИЗИРАНИ ТЕХНИЧЕСКИ СРЕДСТВА И СИСТЕМИ ЗА КОНТРОЛ НА ПРАВИЛАТА ЗА ДВИЖЕНИЕ ПО ПЪТИЩАТА пише, че камерата не трябва или трябва да е скрита -(2) Местата за контрол с АТСС се определят въз основа на анализ съобразно следните показатели:1. основни причини за настъпване на пътнотранспортните произшествия (ПТП);2. честота на настъпване на ПТП и извършваните нарушения на правилата за движение по вид, в ...
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 1 rate up comment 2
Росен ( преди 2 години )
Нямам нищо против от дейността им, нямам нищо против всеки да спазва закона, но те са закона - да спазват закона - виждал съм контролиращи на пътя с предупредителни табели преди контролната точка - супер (Проходът на Републиката), но повечето са "скрити в храстите или в някой завой", освен това фишът го получаваш след 6-7 месеца, дори не си спомняш кога си минавал от там а камоли дали са били в храста или на пътя - системата за контрол е грешна, контролът не е да те накажат - а де те учат
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 1 rate up comment 26
Новини Варна