Всички, които желаят да си поставят втората доза от ваксината на AstraZeneca, нека го направят. Тези, които не желаят, ще се реши с какво може да бъде заменена.
Това коментира министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. По думите му вариантите са два - или ваксината на Pfizer, или тази на Modernа. Все още няма официална позиция на ЕМА за ваксината на Johnson & Johnson, която властите в САЩ спряха временно.
“Нашите експерти мислят по въпроса. До края на седмицата ще има решение. Ще се доверим на решението на експертите. Знаем кога са първите втори дози, дотогава ще има ясни решения”, каза здравният министър и поясни, че в понеделник е заявил, че ако няма желаещи за имунизация с ваксината на AstraZeneca, ще се изтегли, а не, че по принцип ще се изтегли препарата от страната.
Към 12 април лицата с поставена една доза ваксина срещу COVID-19 на AstraZeneca са 238 211 души, от които 539 души са получили втора доза от лекарствения продукт, съобщиха пред “Труд” от здравното министерство. Жените с поставена първа доза от ваксината са близо 47 хиляди.
Миналата седмица националният ваксинационен щаб реши оксфордската ваксина да се прилага с повишено внимание при жени под 60-годишна възраст.
Щабът препоръчва ваксината да не се използва при жени в тази възрастова категория, при които има повишен риск от тромбоза.
Преди ден министърът на здравеопазването съобщи, че експертните съвети в страната - от имунолози, вирусолози, кардиолози и др. специалисти, ще дадат спешно становище какво да се направи в България с ваксината на AstraZeneca. Той съобщи, че интересът към тази ваксина е спаднал значително.
Експертните съвети ще трябва да отговарят на два много важни въпроса, посочи още Ангелов - какво трябва да направим с хората, които имат поставена първа игла и какво трябва да направим с хората, които желаят да си поставят ваксината на AstraZeneca.
Водещи фармацевти коментираха пред “Труд”, че регулаторният орган - изпълнителната агенция по лекарствата, а не експертните съвети трябва да се произнесат по проблема, тъй като той е регулаторен.
Експертните съвети могат само да дадат становища, но решение трябва да вземе ИАЛ, която все по-често прехвърля важни въпроси на специалистите в различни области.
„Все още няма клинични проучвания, които да кажат дали може след аденовирусна ваксина да се постави втора доза РНК-ваксина”, коментира пред “Труд” фармакологът проф. Георги Момеков. „При ваксината на AstraZeneca рискът е 0,6 на 100 000 души. Изприказваха се страхотни глупости.
В България бабите, дядовците, нашите майки и бащи трябваше да са набодени, с която и да е ваксина, за да сме спокойни сега. Колкото до миксовете - първо с едната, след това с другата, всичко е само теоретично”, каза още Момеков.