IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Общество
10:15 | 9 март 2021
Обновен: 21:39 | 19 ноември 2024

Кой е най-страшният щам на вируса и какви са разликите във ваксините?

Разхлабването на мерките трябва да е свързано с повишено съзнание на хората

По материала работи: Ставри Таргов
Кой е най-страшният щам на вируса и какви са разликите във ваксините?

Навършва се точно една година от навлизането на коронавирусната пандемия в България.

"Вече знаем много неща за вируса, бяхме свидетели на уникално бързо натрупване на знания. Вирусът не спира да ни провокира с нови мутации, а ние разработихме ваксина. Това е една постоянна битка кой ще надделее.

Вирусът е доста ограничен, надделява човешкият разум, но не трябва да подценяваме способността на вирусите да се променят", заяви зам.-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова в "Денят ON AIR".

Според нея у нас имаме доста добри успехи с овладяването на пандемията. В началото вирусът беше доста ограничен след крутите мерки. Последва есенната вълна, която навсякъде беше доста висока и страшна, припомни тя.

"В момента плавно нарастват случаите и все още са доста по-малко на 100 хил. население отколкото в други европейски страни. Търси се баланс икономиката да работи и да са здрави хората.

Разхлабването на мерките трябва да е свързано с повишено съзнание на хората. Вирусът циркулира по-силно, трябва да се спазват елементарните противоепидемични мерки", заяви проф. Христова пред Bulgaria ON AIR.

Сега е моментът да се отнесем съзнателно, за да не стане прекалено голям натискът върху болниците, убедена е тя.

"Болните с Ковид-19 дълго лежат в болниците", посочи експертът и подчерта, че ако продължаваме с тези темпове, то най-късно до края на март ще запълним капацитета на лечебните заведения.

"Вирусът е тежък, с усложнения и много дълго възстановяване. Почти не познаваме вирус с толкова дълго възстановяване и увреждания. Новите щамове от Бразилия и Южна Африка се разпространяват по-лесно и защитата, която имаме от изходния щам, не ги блокира достатъчно добре", каза проф. Христова.

Няма съотношение между количеството на антителата и новите щамове на коронавируса. Клетките на имунната памет са важни, те остават. Много бързо ще инициират имунен отговор и ще се справим. На това се дължи фактът, че второто заболяване е доста по-леко, стана ясно още от думите ѝ.

Гостът в студиото изтъкна, че нигерийският вариант на коронавируса е най-страшен, но за щастие все още е сравнително ограничен в Европа. Известни са малко над 200 случая, половината от които са във Великобритания и Дания.

"Разпространява се по-лесно, по-дълго се задържа в кръвта, много по-тежко протича. Фармацевтичните компании много бързо могат да реагират на променената РНК. Ако дойде кардинално различен вариант, до месец ще има промяна във ваксините", заяви проф. Христова.

И добави, че от ваксините на Pfzier и Moderna са заделени дозите, за да има втора такава за ваксинираните с една доза българи. Нито един от смъртните случаи не е свързан с ваксинирането, подчерта експертът, според чиито думи ваксината на AstraZeneca също е ефикасна за възрастните хора.

"Ваксината на Janssen е с една игла, тя е доста сходна с AstraZeneca. Pfizer и Moderna също създават имунитет с една игла, но с втората е по-силен и по-продължителен.

Sputnik V е подобна на AstraZeneca и Janssen - векторна ваксина. Разликата е, че за руската ваксина все още се водят разговори, не са предали протоколи за верификация", обясни зам.-директорът на НЦЗПБ.

"Китайските ваксини са целоклетъчни - това е класическата схема за създаване на ваксините. Но са със сравнително най-ниска ефикасност и най-високо ниво на странични ефекти", каза за финал проф. Христова.

Гледайте целия разговор във видеото

Коментари

БРАВО ( преди 3 години )
rate down comment 0 rate up comment 0
Новини Варна