От близо 300 лекарски длъжности в ТЕЛК комисиите две трети са заети от пенсионери. Едва 9 лекари са под 50-годишна възраст. Катастрофата тепърва предстои. За това предупреди д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита правата в здравеопазването. Той, заедно с бившия министър на здравеопазването д-р Стефан Константинов участваха в сутрешния блок на bTV във връзка с идеята за закриването на ТЕЛК-овете. По думите им организацията и устройството на ТЕЛК комисиите е такова, че никой не желае да работи там. Служителите им освидетелстват между 170 и 240 хиляди души годишно.
В същото време хора с увреждания се оплакват от дискриминация от ТЕЛК-овете. Те настояват системата, която ще смени комисиите, да не ги заклеймява като инвалиди, а да им помага да живеят пълноценно
Двамата медици бяха категорични, че дейностите на ТЕЛК комисиите трябва да бъдат разделени – лекарите да преценяват степента на увреда, социалните да се занимават със социалния аспект, а компетентни органи да решават какви условия на труд са подходящи за конкретен пациент.
„В ТЕЛК се освидетелстват за нетрудоспособност хора в пенсионна възраст, което е голяма грешка, според мен. Защото ясно е, че един човек на 80-годишна възраст не може да се сравнява с работоспособността на едни човек на 20-годишна възраст. А тези хора отиват в ТЕЛК, защото след това следва даване на инвалидна пенсия, която може да се вземе допълнително към другата пенсия“, обясни Константинов. Той посочи, че в момента над 800 хил. души получават инвалидна пенсия.
„Идеята за промяна е в правилната посока за това лекарите наистина да дават само медицинска оценка, а социалните служби да дават останалите“, каза и д-р Кацаров.
Коментари