IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
Общество
17:38 | 4 януари 2018
Обновен: 04:21 | 5 септември 2024

Над 30 000 лица с увреждания и възрастни граждани, ще получат личен асистент

Приоритетните целеви групи включват хората с умствена изостаналост и с психични разстройства, лицата с различни форми на деменция, възрастните, които не могат да се обслужват сами, както и трайно настанените в държавните психиатрични болници

По материала работи: manager
Над 30 000 лица с увреждания и възрастни граждани, ще получат личен асистент

Над 30 000 души - хора с увреждания и възрастни граждани, ще получат услугите личен асистент и патронажна грижа. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика. 


С пълно единодушие Националният съвет за социално включване е одобрил Плана за  изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа в периода 2018-2021 г. Заседанието е било председателствано от министъра на труда и социалната политика Бисер Петков. 


Основната цел на документа е да се подобри качеството на живот и възможностите за социално включване на хората с увреждания и възрастните хора чрез осигуряване на мрежа от услуги и мерки за подкрепа в общността и домашна среда, е казал заместник-министър Росица Димитрова при представянето на плана. Приоритетните целеви групи включват хората с умствена изостаналост и с психични разстройства, лицата с различни форми на деменция, възрастните, които не могат да се обслужват сами, както и трайно настанените в държавните психиатрични болници. 


В плана се предвижда на областно ниво да бъде развита патронажна грижа за лица с увреждания и възрастни хора, зависими от грижа. Предвидено е осигуряването на средства за транспортни разходи за предоставянето й. Ще продължи и предлагането на социални услуги в домашна среда - личен асистент, социален асистент и домашен помощник. Чрез тези две дейности ще бъдат подкрепени над 30 000 лица.


В документа е разписано, че до 2021 г. трябва да се закрият 10 специализирани институции за лица с психични разстройства и с умствена изостаналост, които са с най-лоши условия за живот. От тях ще бъдат изведени около 750 души, за които ще бъде осигурена качествена грижа и подкрепа в нови услуги в общността.


В следващите четири години се предвижда изграждането на 100 нови социални услуги за над 2100 потребители. Сред тях са 68 центрове за грижа за хора с увреждания и възрастни хора, дневни центрове и центрове за социална рехабилитация и интеграция за лица с психични разстройства и с умствена изостаналост. До 31 януари 2018 г. Агенцията за социално подпомагане и Националното сдружение на общините в България трябва да изготвят карта на социалните услуги, които ще бъдат изградени в страната.


Планът включва и мерки за повишаване на квалификацията на новите екипи от социални работници. Те ще правят подбора и оценката на потребителите, които ще бъдат изведени от специализираните институции и настанявани в новоизградените социални услуги. Планът ще се реализира с финансиране от държавния бюджет и от оперативните програми "Развитие на човешките ресурси" и "Региони в растеж". Предстои документът да бъде обсъден от Министерския съвет.

 

от БТА
 

Коментари

Новини Варна