Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи тържествен водосвет в руините от раннохристиянската епископска катедрала в античния град Мисионис край Търговище. Втори месец продължават редовните археологически проучвания на античния и средновековен град. Те се водят от проф. Николай Овчаров и археолога Ангел Конаклиев. За това време са разкрити няколко каменни сгради от целия период на съществуване на селището, а именно – от V до ХІV в. Разчистени са и значителни участъци от мощната крепостна стена, която на места е запазена до 3-4 м. Намерени са и разнообразни находки – медни и сребърни монети, оръжие, бронзови апликации.
Вече се знае, че през V-VІІ в. Мисионис е бил значиелен търговски и обществен център в земите на днешна Североизточна България. Няколко столетия по-късно прочутият арабски географ Ал-Идриси подчертава, че той бил един от най-известните и богати градове на Балканския полуостров. Но Мисионис се явявал и едно от най-важните духовни средища. До този момент в него са открити три огромни раннохристиянски базилики, като едната е епископска.
Именно в нейните останки на 04.08.2017 г. Варненско-Преславският митрополит Йоан отслужи тържествен водосвет н присъствието на кмета на Търговище Дарин Димитров, областният упранител Николай Стайков и много граждани от цялата страна.
През І в. земите на днешна Североизточна България (в римската административна система слез ІІІ в. провинция Малка Скития) започват да бъдат покръствани от ученика на Иисус Христос и брат на апостол Петър, апостол Андрей, наричан Първозванни. Именно нему се падат тези територии след жребия, който учениците на Христос хвърлят, преди да започнат да мисионерстват. Фактът е отбелязан от редица автори като Ориген и Иполит Римски.
Живелият през ІІІ в. Иполит и по-късният византийски автор Епифаний Монах обаче отбелязват един много любопитен факт. По време на мисията си в Североизточна България апостол Андрей ръкоположил за епископ на Одесос (Варна) римлянина Амплий. Така той станал първи варненски християнски архиерей.
Без съмнение култът към апостол Андрей е бил силно развит в земите на Североизточна България още от времената на ранното християнство. Сигурно е, че това се отнася и за древния Мисионис, както и да наследилото го Търговище.
За това говори един уникален археологически паметник. При разкопките на Мисионис преди време бе открит оловен кръст-реликварий от ХІІІ-ХІV в. с образите на апостолите Петър, Павел и Андрей. Първите двама са всепризнатите водачи на Христовите ученици, а третият лично покръства тукашните земи. С голяма степен на сигурност може да се говори, че в реликвария са се пазели мощи на светеца.
Оловният кръст е намерен на главната улица на Мисионис и само на десетина метра от епископската катедрала. Може да се заключи, че в нея се е тачела паметта на човека, сложил началото на християнството в Североизтока.
Коментари