Варна 13°
fallback
Икономика
12:12 | 29 април 2016
Обновен: 23:14 | 29 октомври 2024

БНБ започва стрес тест на банките в страната

Той се извършва на основата на общ базов и утежнен сценарий

По материала работи: Борис Проданов

Българската народна банка започва работата по изпълнение на стрес тест на банките в страната, съобщиха от пресцентъра на Централната банка.

За целта БНБ оповестява и изпраща на банките Указания за извършване на стрес тест, който цели да установи способността им да поемат неочаквани загуби за капитала, произтичащи от продължителни негативни шокове. Като неразделна част от стрес тест-симулирането ще се вземат предвид и резултатите от направения преглед на качеството на активите (ПКА).

Стрес тестът се извършва на основата на общ базов и утежнен сценарий, който ще се прилага за всички банки. Сценарият отчита последни данни за развитието на икономиката на България, както и на допусканията за развитието на глобалната икономика на Европейската централна банка, Международния валутен фонд и Европейската комисия. Използвани са макроикономическият прогностичен модел на БНБ и експертна оценка за най-вероятния сценарий за бъдещото икономическо развитие на страната за 2016-2018 година. Утежненият сценарий е разработен въз основа на анализ на рисковете пред българската икономика и представлява хипотетичен, но правдоподобен сценарий, при който динамиката на основните макроикономически показатели - реален брутен вътрешен продукт, хармонизиран индекс на потребителските цени, равнище на безработица и цени на жилища, се оценява при допускания за въздействието върху тях на серия от негативни шокове.

Базисният макроикономически сценарий на БНБ за периода 2016-2018 г. предвижда растежът на реалния БВП през 2016 г. да бъде 2,2 на сто, през 2017-а ръстът на икономиката се предвижда да е 2,5 на сто, а през 2018-а - 3,1 на сто.

Утежненият макроикономически сценарий предвижда през 2016 година икономиката на страната да се свие с 2,2 на сто, през 2017-а БВП да намалее с 3,2 на сто, а през 2018 година да се увеличи с 1,8 на сто.

Работата по стрес теста ще протече на два етапа. В първия етап банките ще приложат хипотезите за състоянието си на базата на данни към края на 2015 година. Във втория етап тестът ще включва резултатите от прегледа за ПКА. До 31 май банките трябва да изпратят резултатите от симулацията за първия етап от стрес теста, а до 29 юли 2016 г. - за втория етап. Междинни резултати от теста няма да бъдат оповестявани, подчертават от банката.

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback