От „Документите от Панама“ (Panama Papers) ще излязат имена на български политици и може да покажат зависимост между бизнесмени и политици. Това коментира бившият финансов министър на България Симеон Дянков в ефира на bTV.
Той е категоричен, че рано или късно ще излязат имена на български политици, които „дори да ги скрият в България, ще излязат от чужди медии, защото цялата информация я има в други страни“, посочи Дянков.
Според него нарочно информацията за България се пази и не достига до финансовия министър. Дянков смята, че поведението е нарочно, което ще подчертае липсата на свобода на словото у нас, а Panama Papers ще покажат връзки между бизнесмени и властта, „за които съм убеден, че има много“, и се прикриват.
Симеон Дянков е категоричен, че от Panama Papers ще излязат имената на бизнесмени и политици, участвали в процеса на масова приватизация. Бившият финансов министър смята, че по този начин ще се види къде са отишли част от тези пари.
Дянков коментира факта, че офшорки от Британските вирджински острови са най-големите инвеститори в българската икономика с аргумента, че една част от спечелените обществени поръчки може би минават от там, „но се съмняваме кой ги изпълнява. Затова част от тях бяха прекратени от премиера Бойко Борисов“.
Според Дянков значителна част от обществените поръчки по европрограмите са от бизнесмени, които са се разбирали с политиците, и използват офшорни зони.
Panama Papers могат да доведат до политическа криза у нас, каквато има в няколко страни.
„Документите могат да послужат като външен източник на информация относно законността на обществените поръчки“, каза Дянков.
Той оцени работата на кабинета на Бойко Борисов, разкритикува здравния министър Петър Москов, изрази се иронично спрямо икономическия министър Божидар Лукарски и похвали министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова.
Дянков коментира, че въпреки че „над 1 млрд. лв. допълнителни пари са влезли в здравеопазването, не е налице някаква особена промяна. Или ако има, то тя не е на ниво“.
Според Дянков трябва да видим друг министър, за да види реформи.
Той постави оценка на кабинета по шестобалната система между „среден 3“ и „добър 4“, като „определено върви надолу“, поясни той. „Преди шест месеца бих дал по-висока оценка.“
„В първата година на управлението трябваше да се търси политическо спокойствие и то се намери. Във втората и третата година трябва да се търсят решения на демографската криза и да се стимулира растежът“, оцени Дянков.
Той посочи Румяна Бъчварова за най-големия реформатор в кабинета.
Запитан какво би попитал Бойко Борисов, Дянков отговори: „Кога ще затвори икономическото министерство и с тези пари да се направи нещо по-полезно“.
Дянков не мисли да се връща в политиката „в следващите няколко години“, но мисли за връщане в България често, „защото имам много приятели“.
По отношение на дълговата политика на правителството Дянков оцени, че продължаваме да имаме сравнително спокойствие, но е факт, че „в рамките на това управление ще се теглят доста повече заеми за разлика от нашето управление, когато се опитвахме да съкратим и дефицит, и дълг“, каза той.
Факт е, че се теглят по-големи и все по-големи заеми. Външният ни дълг е удвоен в последните три години. Част от парите покриват дефицита, но въпросът е защо има дефицит – отговорът е популизъм. Няма смелост да се правят реформи. Но където има опити, например при министър Бъчварова, те се блокират в парламента и управляващото мнозинство“, заяви Дянков.
Investor.bg