Светлият лъч за тази година в световната икономика е трансатлантическата икономика – САЩ и Европа, която все още е от значение, коментира Джоузеф Куинлан, директор и старши пазарен стратег в U.S. Trust към Bank of America, по време на дискусионната кръгла маса „Регионални предизвикателства в светлината на геостратегическите процеси“, организирана от Американската търговска камара в България.„Изпитвам сериозни опасения за световната икономика, за положението в Китай, в части от Близкия изток, в Русия“, заяви той. „Развиващите пазари не са в криза, но има много напрежение там“.
Според него инвеститорите и търговците на Wall Street са твърде фокусирани върху Азия, върху БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка), когато реалността е, че „глобалната икономика продължава да се диктува от САЩ и Европа“. Окуражаващо е да видим, че нещата в еврозоната се подобряват, коментира Куинлан. „По-ниските цени на петрола, по-слабата валута, програмата за количествено облекчаване водят към възстановяване на икономиката в Европа“, допълни той. „Капиталът се насочва към места, където получава добро отношение“, заяви Куинлан. „В момента има изключителна конкуренция в света, която засяга не само България, но и Северна и Южна Африка, Латинска Америка“.
Всички търсят капитал, но ключовият момент тук е да се разбере как американските компании избират къде да инвестират, коментира стратегът. Напоследък все повече инвестиции остават в рамките на САЩ, което означава, че България се конкурира не само с други страни, но и с вътрешни региони и щати в САЩ. 90% от американските потоци на преки чуждестранни инвестиции в ЕС през 2014 г. са разпределени само между четири държави: Обединеното кралство, Ирландия, Холандия и Швейцария, коментира Куинлан, допълвайки, че трудностите за България на регионално ниво идват именно от борбата с конкуренцията от тези държави.