IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Икономика
17:00 | 29 април 2025
Обновен: 21:43 | 29 април 2025

Управляващите обмислят увеличение на осигурителната вноска за пенсии

Все повече хора в пенсионна възраст искат да работят, отбеляза Деница Сачева

По материала работи: Александър Дечев
Управляващите обмислят увеличение на осигурителната вноска за пенсии

В средносрочен план вероятно трябва да се планира с колко да се вдигне пенсионната вноска, защото няма как да искаме с едни и същи пари да получаваме повече и повече услуги и по-високи пенсии. Това обясни в кулоарите на парламента председателят на социалната комисия Деница Сачева (ГЕРБ-СДС) във връзка с идеята за пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система.

Няма готова пътна карта, тепърва ще се изработи, решението, което предлагаме, е да се възложи на експертите, институциите, министерствата на труда, на финансите, НОИ да я изработят в срок от 6 месеца и да бъде представена в Народното събрание, посочи Сачева.

Проект на такова решение е внесен в парламента от депутати от управляващото мнозинство, пише БНТ.

По думите на председателя на социалната комисия, решенията трябва да бъдат свързани с това как ще се процедира с осигурителната вноска в средносрочен план, защото тя не може да остане в този размер. Трябвало да се вземат и решения за пенсионната възраст, като към момента нямало план тя да бъде увеличавана. Но трябва да се вземе под внимание фактът, че все повече хора в пенсионна възраст искат да работят, отбеляза Деница Сачева.

Пенсионният ни модел, по думите ѝ, все още не е изпълнен в своята цялост, защото са минали 25 години, откакто е въведен, а за да видим ефектите, са необходими поне 40 години. Но същевременно е минало достатъчно време, има нови тенденции, свързани със застаряване на населението, например, все по-малко хора влизат на пазара на труда. До 5-6 години ще влизат около 50 хиляди, а ще излизат около 100 000-110 000 души и това са сериозни дисбаланси, които имат отношение към финансовата устойчивост на системата и по-адекватни пенсионни възнаграждения, изтъкна депутатът.

Дълголетието, като тема, е може би една от топ темите на всички форуми, свързани със здравеопазването, но трябва отнякъде да има средства за това, за да живеят хората по-дълго, особено в пенсионна възраст, но без промяна на този модел, няма как да стане, обясни още депутатът.

Сачева съобщи, че се подготвя и законопроект, отнасящ се до втория стълб на пенсионното осигуряване и засягащ т.нар. мултифондове. Става дума всеки български гражданин, освен да може да избира пенсионен фонд, да може да избира и начинът, по който неговите пари да бъдат инвестирани, уточни тя. В момента парите се инвестират изключително консервативно, а чрез въвеждането на подфондове към всеки доброволен фонд за пенсионно осигуряване, хората ще могат да преценят как да се вложат средствата им, съобразно тяхната собствена толерантност към риска и житейския цикъл, в който са към момента, разясни Деница Сачева.

И даде пример, че по-младите могат да решат да предприемат по-рискови инвестиции, по-възрастните - да преценят да вложат парите си по-консервативно. Това е начинът да получават по-високи пенсии в зависимост от спестяванията си, допълни председателят на социалната комисия.

Коментари

Новини Варна