IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
Икономика
07:46 | 30 август 2014
Обновен: 21:20 | 7 септември 2024

Отчитат лек ръст в имуществените застраховки

Отчитат лек ръст в имуществените застраховки

По материала работи: Златина Добрева
Отчитат лек ръст в имуществените застраховки

Лек ръст на имуществените застраховки у нас отчитат брокерите през последния месец. Той се равнява на 4-5 %, но прогнозите са за повишаване. Според експертите това се дължи на зачестилите природни бедствия в страната.
Точно като в известната родна фраза – „след дъжд качулка“ - така след градушката в столицата, която изпочупи колите и наводни апартаментите, след апокалиптичните наводнения в Аспарухово и Мизия, които буквално изравниха със земята къщите на хората и след човешките жертви – тогава при застрахователните брокери заваляха питания за имуществени застраховки.
"За съжаление ние много често в застраховането говорим след като събитието се е случило и тогава застрахованите са най-мотивирани. Това, което мен лично много ме радва е, че доста хора, доста клиенти, които до сега не са сключвали застраховка проявяват интерес, склонни са да сключат", заяви Анелия Ангелова, застрахователен брокер.
Въпреки по-засиления интерес към жилищните застраховки в края на лятото, едва 10 на 100 от българите имат полица за защита от бедствия. В Европа този процент е над 80. Според брокерите, обаче, поне тенденцията в мисленето започва да се променя.
"Малко е. След всички тези трагедии – на реколта, на имущество, на всичко трябва да имаме“- коментира потърпевша.
Екипът на България Он Ер направи справка сред големите застрахователни компании у нас. Оказва се, че пълната застраховка на дома срещу природни бедствия е около един лев на квадратен метър…на година.
"Тоест, един апартамент от 100 квадрата, без земетресенията, застраховането е 40-50 лева, със земетресение – около 100 лева. Дори и при тотална щета, каквито имахме, дори и цялата сграда да падне, ще получите пълния размер на застрахователната сума, разходи за движимо имущество, ако има такова застраховано. Тоест, всички тия гробни картини, които гледахме с унищожената покъщина и падащи домове, това може да бъде възмездено“- заяви Ангелова.
Застрахователите си обясняват защо масово домовете не се застраховат не толкова с липсата на пари, а с недоверие от страна на клиентите – породено, според тях, от по-малки и съмнителни компании, които често са некоректни. Семейство Боневи са типичен пример за такова недоверие.
"Не, нямаме никакви застраховки. Умишлено. Защото застрахователите са много некоректни. Наш колега си застрахова къщата – пълна застраховка – и му изгоря къщата и се оказа, че застрахователите са му казали, че едва ли не той нарочно си е запалил къщата“ - коментира Александър Бонев.
"Аз само срещу градушка няма да тръгна, само срещу наводнения също. Но ако е някаква комплексна е по-добре“, допълни Мариана Бонева.
Данните на едно от големите застрахователни дружества показват, че след опустошителната градушка в София, към днешна дата са регистрирани повече от 20 000 преписки за щети. От тях над 19 000 са предявените претенции по застраховка „Каско на МПС“. Повече от половината вече са изплатени, а изплащането на обезщетения продължава и в момента.
bgonair.bg

Коментари

Новини Варна