В бюджета има пари и за пътища, и за пенсии, и за заплати. Апокалипсис няма и няма да има. Това заяви финансовият министър Асен Василев пред bTV.
За дефицита и бюджета
Той обясни, че 3% дефицит е напълно постижим, а в момент, в който икономиките са в рецесия не е нито смислено, нито възможно, да се правят рестриктивни бюджети. „Видя се, че и с 3% дефицит може да се прави нормална европейска и социална политика. И миналата година завършихме с дефицит под 3%, а нито едно апокалиптично нещо не се сбъдна. И с енергийните помощи, които стигнаха до бизнеса, отчетохме най-високия ръст на износа и на заплатите“, припомни министърът.
За инфлацията
За критиците, които обвиняват бюджетната политика за високата инфлация, Василев обясни, че и когато дефицитът на касова основа е бил 0,8%, т.е. най-близо до балансиран бюджет, инфлацията не е била драматично по-ниска.
За високата инфлация, министърът посочи два факта - у нас тя идва по цени на храните и на енергията, които са търгуеми. Ако тези цени се подтискат, стоките веднага тръгват за износ.
Прогнозата му е, че цените на енергията вече са паднали, а цените на храните също ще се нормализират, когато падне цената на зърното.
За повишаването на приходите
Залага се повишаване на приходите с 3,6 млрд. лв. Започва да се работи по проверки със закъснели внасяния на корпоративния данък. Върнахме цялата база на НАП със засичане на фактури.
Има мерки да се виждат месечно касовите наличности на фирмите месечно, а не веднъж на определени периоди. Той описа и една възможна схема за касови наличности- декларират се пари на каса, тегли се дивидент и с него се плащат заплати на черно.
Затова се въвеждат мерки като: заплатите на фирми с над 50 работника да се плащат по банков път и тази каса да се декларира. Малките фирми са пощадени, усилията са насочени към средните и големите фирми. „Ако парламентът приеме предложенията ни от 1 август в ресторантите ще се плаща само срещу касова бележка“, увери министърът.
За ДДС ставките
Ще се върнат само тези за енергоизточниците към 20%. При останалите няма да се вдига ставката, но се въвеждат мерки за контрол, като проследяването на касовите наличности .
За 100-те процента дивидент от държавните дружества
„Чувахме пак апокалиптични картини за изземване на парите за инвестиции и след като взехме 100% от дивидента през миналата година. Нищо не попречи на фирмите да си направят инвестиционната програма. Това са парите от 2021 г., уточни министърът. И добави: „Ако едно дружество има структурен проблем, той не се решава с едногодишен дивидент. А по сметките на БЕХ и дъщерните дружества, говорим за няколко милиарда лева над този 1 милиард, който държавата иска като дивидент.
За парите за пътища и инвестиционните програми
„Ще се строят пътища, ще се ремонтират, имаме рекордна инвестиционна програма от 8 млрд. лв. Проблемът не са парите, а това, че министерствата не успяха тези пари да ги инвестират .
Индексациите заради цените се случиха, и въпреки това не успяха. В момента например МРРБ има над 2 милиарда лева да инвестира до края на годината, при вложени до момента 750 млн. лв. Въпросът е реално да се работи“
За заплати и пенсии
От 1 януари 2024 г. ще се увеличи заплатата до 50% от средната. Пенсиите вече се увеличиха с 12% от 1 юли, за догодина пак е заложено по швейцарското правило. Майчинските вече се плащат със задна дата и са равни на минималната заплата от 780 лв.
Коментари