Много млади семейства, които са планирали да купят жилище през следващите пет-десет години, предпочитат да го направят сега, защото се притесняват от ръста на цените на недвижимите имоти и се страхуват, че в бъдеще няма да могат да си позволят собствен дом, разказаха брокери на имоти.
Наред с желанието на хората да живеят в собствен дом или да се преместят в по-голям и хубав апартамент, на пазара има тенденция купувачите да са много по-взискателни към имотите.
При покупката на апартамент или къща хората дават значителна сума, често осигурена със заем, който ще изплащат много години. Затова искат имотът максимално да отговаря на желанията им. В резултат купувачите правят по няколко огледа преди да се спрат на конкретен имоти, а периодът за сключване на сделка се увеличава.
Търсенето на недвижими имоти в София и останалите големи градове в страната е голямо. Сред основните мотиви за покупка е и защита на спестяванията от високата инфлация. Затова търсене има както от хора, които искат да се преместят в нов дом със семейството, така и от такива, които просто искат да съхранят парите си.
Делът на купувачите с инвестиционна цел е сравнително стабилен, като повечето от тях купуват имоти с цел отдаване под наем, но основната им цел е да запазят стойността на парите си.
Има голяма разлика между състоянието на пазара не само в различните населени места, но и в различните райони на големите градове, казват брокери. В София има райони, в които купувачите са повече от продавачите и там цените растат по-бързо, а времето за сключване на сделка е сравнително кратко. В така наречените “нови квартали” като “Малинова долина”, “Манастирски ливади” и “Витоша”, има относително равновесие между търсене и предлагане.
Българите са свикнали да живеят в собствен дом. Затова търсенето на жилища е голямо. И това няма да се промени. Същевременно пазарът на недвижими имоти в страната често се движи от емоции, а не толкова от разумни доводи, коментират брокери.
Причината за това е, че хората искат да осигурят възможно най-добрия дом за семейството си. Готови са да платят по-висока цена за имот в желания от тях район, ако отговаря на всичките им изисквания за разпределение и големина на стаите, общите части и средата около сградата.
Доходите на работещите хора растат, а с това и желанието им да живеят в по-големи, по-модерни и по-функционални имоти във и около големите градове, където е концентриран жилищният пазар. В страната има много хора с високи доходи, над средните за страната, чийто интерес към пазара на имоти и кредити се запазва.
Затова според брокери най-много ще расте интересът към луксозни имоти на добри локации.
В банките в страната има много пари, което държи лихвите по жилищните заеми на ниско ниво, коментираха пред “Труд News” финансисти. Лихвите по депозитите остават близки до нулата.
А лихвите по кредитите на повечето банки се определят на база лихвите по депозитите. Затова очакванията са, ако има повишение на лихвите по кредитите, то да е минимално и разтеглено във времето през следващите едва-две години. Което няма да се отрази съществено на вноските по кредитите.
През последните години макар банките да се надпреварваха с промоционални предложения с все по-ниски лихви, те запазиха предпазливата си политика по отношение на доказване на доходи, кредитна история и изискване на самоучастие от кредитоискателите. Затова сега не се очаква ръст на лошите кредити. А прогнозите са лихвите да останат сравнително ниски.
Сред причините за това е голямата конкуренция между банките и липсата на такса за предсрочно погасяване, която беше законово премахната преди години. Всяка банка, която си позволи увеличение на лихвите, рискува бърза загуба на пазарен дял и отлив на клиенти, които много лесно могат да се рефинансират в други банки, предлагащи по-изгодни условия, съобщава "Труд".
Коментари