"Това, което ние правим в момента, е да разработваме мерки заедно с колегите от ОП "Развитие на човешките ресурси".
Имаме готовност за всички бизнеси, не само за заведенията, да предложим в рамките на следващите 2 до 3 седмици нова мярка, която да бъде с възможност да се плаща директно на работниците и служителите в затворени бизнеси, да се плаща два пъти минималното обезщетение за безработица на ден - т.е., 24 лв. на ден за всеки работен ден, в който принудително е трябвало да бъде затворен бизнесът.
Това заяви вицепремиерът Деница Сачева в студиото на "Денят започва с Георги Любенов" по БНТ.
Тази мярка в момента се разработва и консултира с ЕК. Предстои да бъде консултирана със социалните партньори.
Сачева заяви, че държавата ще продължи да инвестира в здравеопазване, като вече се мисли и за подкрепа на лекарите от доболничната помощ и джипитата.
"По отношение на здравеопазването мисля, че въобще няма нужда да коментираме дали има нужда от инвестиции или не. Всички държави в момента укрепват именно здравните си системи и това, което ние правим, е на първо място да инвестираме в самите лекари и в самите медицински сестри, в медицинския персонал, който е зает в на първа линия.
Само през ОП "Развитие на човешките ресурси", която минава през нашето министерство, досега 120 млн. лв. са отделени за 1000 лв., които се дават на първа линия, а предстои да дадем още 40 млн.
145 млн. почти са отделени пък от оперативната програма в МРРБ за техника и апаратура. Никой не може да отрече, че това е нужно и необходимо. Това, което още не сме направили и има нужда да бъде направено, е да подсилим именно първичната помощ и да дадем повече средства на общопрактикуващите лекари.
Според нея 30% увеличение за всички, които са на първа линия, е от изключителна важност не само за самите тях, но и за нас, за да можем да бъдем по-добре обслужвани като хора, ако се наложи.
Според социалния министър Бюджет 2021 е балансиран, като средствата са разумно разпределени по отделните пера, с нисък дефицит.
"Бюджет с дефицит, но той е малък, на фона на останалите европейски държави. И все пак ние сме втори по най-нисък дефицит след Естония. Същото се отнася и за дълга.
Ние все още не сме достигнали двуцифрените числа на дефицит и дългове, които имат много други държави, включително и безработицата все още се движим доста добре. Ние в момента правим много разумни крачки и в никакъв случай не може да се каже, че разхищаваме пари, хвърляме пари или правим нещо, което е наразумно.
Виждате, че бюджетът се опитва да бъде балансиран, като разбира се, дава превес именно на инвестициите в семействата и домакинствата. 1 млрд и 600 млн. отиват за семейства и домакинства, а около 600 млн. отиват в бизнеса. Само по мярката 60/40 са отделени 300 млн. за следващата година. Но имаме готовност тази сума да бъде увеличена , ако се наложи."
Деница Сачева не се съгласи с опозицията, която твърди, че Бюджет 2021 е популистки и свързан с предстоящите избори.
"Какво популистко или предизборно или ненужно виждате в това, че почти 73 млн. са отделени за семействата, чиито деца ще учат дистанционно и които имат ниски доходи. Какво има в това да се направят универсални детски добавки, когато всяко семейство има нужда от допълнителни пари, за да може отглежда децата си. В това няма нищо популистко в това.
Бюджетът има връзка с изборите, но с изборите през 2017 г. Защото тогава ние обещахме и управлението влезе с такива обещания - 300 лв. минимална пенсия, 650 лв. минимална заплата.
Обещахме ръст на доходите, обещахме двойно увеличение на учителските заплати. Ние просто изпълняваме нашите обещания. Така че този бюджет не е предизборен, той е следизборен.
Просто това, което е обещано, е управленската програма, с която сме влезли, това е управленската програма, която изпълняваме", каза още Деница Сачева.
Коментари