IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
18:25 | 4 февруари 2017
Обновен: 05:34 | 5 ноември 2024

Наемът на земята отпада, остава арендата само в пари

Промените предвижда Поземленият кодекс

По материала работи: Юлиян Атанасов
Наемът на земята отпада, остава арендата само в пари

В първата част от проекта за Кодекс на поземлените отношения Синор.БГ представи основните промени в регистрите, които се предлагат като нормативни промени от адвокатско дружество „Георгиев, Тодорови Ко“, изработило проекта по поръчка на предишното ръководство на министерството на земеделието. В тази част публикуваме предложенията, свързани с ползването на земеделските земи и отношенията, вързникнали при сключване на сделки.Една част от предложените норми са общи и засягат всички договори, които са свързани с ползването на земеделски земи. В тази насока, в кодекса за  първи път се предвижда общ нормативен стандарт към всички форми на временно ползване на земеделска земя, движими и недвижими вещи за земеделско производство.

 

Подобен подход в действащото законодателство е налице и в Търговския закон, който установява общи правни норми и изисквания към търговските сделки, наред с изричното видово уреждане на конкретни сделки.В проекта е записано, че се установява минимален срок на договорите, свързани с ползване на земеделски земи, независимо от видовото им разнообразие – минимален срок от 1 стопанска година. Експертите този минимален срок е неприложим за случаите, когато в закона е предвиден специален минимален срок за отношението по ползване.

 

Така например, нормите при арендата са специални правни норми спрямо общите всички  сделки по ползването. По този начин, минималният срок на договора за аренда, но и на всички останали договори, които предвиждат възмездно ползване на земеделска земя, е 5 стопански години. Минималният срок на сделка по ползването на земеделска земя би могъл да намери приложение при сключването на комплексни договори, при които освен ползването на земята, страните биха могли да уредят и редица други права и задължения, поради което би могло да се твърди, че не касае за възмездно ползване на земеделска земя по смисъла на режима на арендата, които се предвижда в Кодекса.

 

Минималният срок по ползването на земеделска земя от 1 стопанска година би могъл да намери приложение и при сключване на договори за съвместна дейност или договори за гражданско дружество, при които някой от съдружниците предлага съвместното ползване на земеделска земя. Макар и редки, тези хипотези са възможни и целта на Кодекса е да ги обхване. Разглежданият минимален срок е неприложим при договори за наем (след изтичането на преходния период, в който Кодекса предвижда правната възможност за тяхното сключване), т.к. наемът е „погълнат“ от арендата в предложения законопроект, и доколкото той представлява възмездно ползване на земя, ще следва да се уреди от правилата на договора за аренда.

 

По действащия  режим регистрацията на договорите обхваща само тези за аренда на земеделски земи, а настоящето предложение има за цел да обхване практически почти всички договори, които касаят ползването на земеделски земи.В проекта е записано, че тази регистрация ще гарантира правата на ползвателя на земеделската земя при осъществяване на принудително изпълнение върху земята до изтичане на срока на договора, но за повече от 5 стопански години.

Подробности четете в SINOR.bg

 

Четете още: Земеделец декларирал най-висок доход в Добричко за 2016 г.

 

Коментари

Новини Варна