IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 15°
България
13:42 | 8 септември 2016
Обновен: 09:09 | 19 септември 2024

Център за нови технологии във фосфатната индустрия откриха в Девня

За първия в света център с щадящ околната среда метод на обработка на фосфати са усвоени 10 млн. евро

По материала работи: Юлиян Атанасов
Снимки: Ели Маринова

Tехнология за извличане на фосфор за индустрията от скали с ниско съдържание бе демонстрирана в Девня при откриването на Технологичен и Иновационен Център Технофос. Това е първата по рода си международна демонстрационна база за развойна дейност и новаторски разработки в производството на фосфати, изградена от белгийската група Екофос (Ecophos). При новата технология се намаляват използваните природни ресурси и се щади околната среда. Групата Екофос притежава патента върху нея, а автор на разработката е Мохамед Таким, създател на компанията през 1996 г. Центърът ще разполага с пилотна инсталация, която включва всички модули на технологичния процес и може да демонстрира цялостните решения, които компанията предлага на своите клиенти. Лентата на новия център прерязаха министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, авторът на разработката и създател на компанията Мохамед Таким и ръководителят на Технофос Венета Димитрова. „С проекта си в България даваме дом за демонстриране на една изцяло нова технология и вярваме, че Девня ще се превърне в задължителна спирка на компаниите от фосфатната индустрия, които търсят ноу-хау, казва Мохамед Таким, основател и Главен изпълнителен директор на Екофос. Партньорите, които ще посещават нашия иновационен център, ще разчитат на експертизата на висококвалифицираните ни специалисти и в допълнение ще имат възможността да се запознаят със страната и региона, допълва той.

 

Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева, областният управител на Варненска област Стоян Пасев и кметът на Девня Свилен Шитов разговарят с автора на разработката Мохамед Таким

 

По негови думи извличането на фосфати до този момент в света се е базирало предимно на химически начин на обработка с използване на сярна киселина, която силно замърсява околната среда. Този факт е поставил тежки икономически и екологични въпроси пред компанията, а новите начини на обработка извличат чист фосфат, нужен за живота на планетата, за храните и за всички живи същества. Ретроспекция върна официалните лица и гостите по време на представянето в първите години на откриването на новата технология преди 21 години, когато Мохамед Таким е бил само на 19 години.

 

Проектът на белгийската група в Девня е реализиран в рамките на три години и 20 000 часа проектиране, като са инвестирани 10 милиона евро. Технологичния и иновационен център е разположен на територия от 28 000 m². Площта на  технологичното хале е 3000 m², а капацитетът за преработка на фосфатна скала е 0,5-1 тон/ час.  Tехнофос ЕАД е българска компания, създадена през 2013 г. и е 100% собственост на белгийската Екофос. Белгийската компания е водещ доставчик на иновативни технологии, които отговарят на най-големите предизвикателства на индустриалното производство на фосфати, особено в екологичен аспект. Екофос притежава лицензирани и патентовани в световен мащаб технологии за безотпадно производство на фосфати за животинското хранене, торове и фосфорна киселина, използвайки ниско качествени фосфатни ресурси. Решенията, които компанията предлага са ефективни от икономическа и екологична гледна точка. Към момента Екофос е реализирала проекти на три континента. Клиентите, които ползват технологиите на компанията са едни от най-големите производители на фосфати в световен мащаб, сред които Еурокем (Русия), ЛЛНП (Намибия), Индорама (Индия) и Кимпак (Перу).

Ели Маринова

 

Четете още: КЗП взе на прицел бързите заеми и ипотечните кредити

Коментари

Новини Варна