Варна 17°
fallback
България
19:28 | 17 декември 2015
Обновен: 08:03 | 12 септември 2024

Икономически интереси спират борбата с корупцията

Липсват ключови реформи в основни сектори

По материала работи: Златина Добрева

 

Борбата с корупцията не може да мине на следващо ниво без ключови и съдържателни реформи в съдебната власт, в сектор "Сигурност" и при разследващите органи. Това коментира Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията пред телевизия Bulgaria ON AIR.

 

Докато не видим ключови реформи в правосъдието, в сектора за сигурност, в разследващите органи, няма как да очакваме успешна борба с корупцията.

"Не бива да забравяме, че плахият опит за антикорупционен закон, който се обсъждаше през пролетта, се провали и претърпя едно фиаско, което не бих казал, че този закон ще реши всички проблеми с корупцията в България, но е символен законопроект и още по-символно беше отхвърлен. Очевидна е липсата на желание и воля. Това се дължи на факта, че има сериозни зависимости и във властта, и в съдебната и изпълнителната власт, има сериозни икономически интереси, които обричат борбата с корупцията на неуспех", добави Марков.

 

Румънският пример за борба с корупцията не трябва да бъде самоцел, тъй като при него също има недостатъци, които се забелязват от европейските партньори, подчерта експертът.

 

По думите му в стремежа да се засили борбата с корупцията нерядко се преминава границата на върховенството на закона и на справедливия процес, но това не трябва да е оправданието на българските политици.

 

Една от основните причини да няма нито един знаков политик в затвора или приключено знаково дело са зависимостите в съдебната система, смята Марков. Той поясни, че например тези дела се гледат от хора, приближени до политическия и икономическия елит.

Автор на статията:
Златина Добрева
0 коментара
fallback
fallback