Основни предмети като история, биология, химия и физика отпадат от втория гимназиален етап - ХІ и ХІІ клас.
Това стана ясно по време на пресконференция, на която Министерството на образованието и науката (МОН) представи проектите за държавни образователни стандарти за учебен план, за общообразователна подготовка, за познавателни книжа, учебници и учебни помагала.
Вместо това в ХІ и ХІІ клас в обучението се залага на български език и литература, чужди езици, математика, гражданско образование, професия.
В същото време това поражда безпокойство поради факта, че не е ясно как един млад човек, който иска да се готви например за кандидатстудентски изпити по медицина, ще се справи с предметите, по които трябва да държи изпити (напр. биология и химия). От МОН обясниха, че учениците могат да се готвят и неформално, като това не означава непременно частни уроци.
“Дойдох в първия възможен момент", заяви просветният министър Тодор Танев, който се оплака, че е бил в болница.
Той подчерта, че в гимназиалния курс са поставили по-силен акцент върху подготовката за живота, за упражняването на професия и затова ще се изучават само няколко предмета. С увеличаване на часовете за избираеми предмети пък от МОН щели да дадат възможност за самопрофилиране.
МОН дава 36 ч. повече за български език и литература. Така от І до ХІІ клас децата ще имат общо 1991 ч. български език и литература. Предвижда се първият чужд език да стане от 706 ч. в момента на 886 ч. За втория чужд език пък се дават допълнителни 6 ч. Увеличение с 90 ч. ще има и за математика, с по 24 ч. за история и география.
Часовете за биология обаче ще бъдат намалени от 244 ч. на 234 ч. За физика и химия се предвижда увеличение с по 6 ч. Музиката и изобразителното изкуство биват орязани с по 8 ч., като за първи път в VІІІ, ІХ и Х клас те ще бъдат задължителни предмети.
Учениците ще имат с 52 ч. по-малко физическо възпитание и спорт.
“За учебното съдържание ще държа да е адекватно, да не е биография на един или друг”, коментира Танев.
Коментари